Основні симптоми хронічної дихальної недостатності
Хронічна дихальна недостатність - це патологічний стан, який виникає, коли легені не можуть отримати достатню кількість кисню в кров або вивести необхідний об'єм вуглекислого газу з організму. Основними симптомами хронічної дихальної недостатності є проблеми з диханням і втома. Хронічна дихальна недостатність може бути викликана різними захворюваннями, включаючи хронічне обструктивне захворювання легень, серцеву недостатність, пневмонію та рак легень.
Насамперед відмітимо, що для дихальної недостатності характерний як гострий початок, так і подальший перехід у хронічну форму. Гостра дихальна недостатність є короткочасним станом, який виникає раптово і зазвичай потребує надання невідкладної медичної допомоги.
Більш детальніше розглянемо саме хронічну форму патології, яка виникає поступово, однак на постійній основі та потребує тривалого лікування.
В залежності від перебігу хронічна дихальна недостатність може бути класифікована як гіпоксемічна, що супроводжується низьким рівнем кисню в крові та гіперкапнічна - при високому рівні вуглекислого газу.
Які симптоми виникатимуть у хворого з даним порушенням?
- Задишка, особливо під час активності.
- Виділення мокротиння.
- Хрипи.
- Ціаноз (переважно синюшний відтінок шкіри, губ або нігтів).
- Слабкість та швидка стомлюваність.
- Головний біль на постійній основі.
Виниклі симптоми виникають поступово, протягом тривалого періоду. Відповідно на початковій стадії розвитку хворий може і не надати увагу своєму стану.
З часом самопочуття погіршується, з високими ризиками порушення серцевого ритму, зупинки дихання та навіть впадання у кому.
Основні причини
- Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ).
- Пневмонія.
- Кістозний фіброз.
- Інсульт.
- Травма грудей.
- Шкідливі звички (зловживання наркотиками або алкоголем, куріння).
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбувається на основі фізикального огляду, визначення даних анамнезу. Додатково для підтвердження стану проводиться ряд діагностичних тестів, від пульсоксиметрії, газового дослідження артеріальної крові, КТ й рентгенографії до бронхоскопії.
Як зазначалося вище гостра дихальна недостатність є невідкладною медичною допомогою, яка потребує лікування в умовах стаціонару. При цьому хронічну дихальну недостатність можна лікувати вдома, залежно від причини. У важких випадках пацієнту може бути рекомендовано довготривале відновлення у відповідному медичному центрі.
Методи лікування при хронічній дихальній недостатності включають насамперед усунення основної причини захворювання. Додатково кроки будуть зроблені у напряму видалення надлишку вуглекислого газу з крові та підвищення рівня кисню. Досягти це можливо за допомогою кисневої терапії. При цьому сьогодні існують невеликі портативні кисневі апарати, які можна носити в сумці через плече, що робить процес відновленні безперебійним. Ознайомитися детальніше з різновидами кисневих приладів та пульсоксиметрів, можливо в медичному маркеті ITMED.
У важких випадках хронічної дихальної недостатності може знадобитися трахеостомія. Також якщо перебіг захворювання не покращується за допомогою інших методів лікування, лікарем може бути прийняте рішення щодо підключення пацієнта до апарату штучної вентиляції легень або дихального апарату.
Інші методи забезпечення безперебійного дихання включають неінвазивну вентиляцію (BiPAP і CPAP). Це можуть бути відповідні довгострокові варіанти для певних умов.
Специфічних ліків проти хронічної дихальної недостатності не існує, однак існує терапія яка допомагає впоратися з симптомами! Головне це вчасно звернутися за лікарською допомогою.