Глосит: основні симптоми запалення язика
Патологія спричиняє досить великий дискомфорт, викликаючи у людини больові відчуття, набряк та гіперемію. В тяжкому випадку запалення може вплинути на сосочки, що містяться на поверхні язика. Нагадаємо, що ці невеликі горбики містять смакові рецептори.
Залежно від часу перебігу розрізняють гостру форму глоситу та хронічну. Відповідно до назви гострий глосит являє собою запалення язика, яке виникає раптово і часто має важкі симптоми. Переважно причиною є алергічні реакції.
Для хронічного глоситу запальний процес має тенденцію до рецидивів. Не є виключенням коли дана форма починається як симптом іншого захворювання.
Атрофічний глосит або глосит Хантера, виникає при втраті великої кількості сосочків. Це призводить до зміни кольору та текстури язика. Характерним проявом атрофічної форми є те, що язик набуває глянцевого вигляду.
Географічний язик, який іноді називають доброякісним мігруючим глоситом, викликає плями відсутніх сосочків й гладкі червоні ураження, які «схожі на карту». Хоча стан запальний, він абсолютно нешкідливий.
Основні причини
1. Алергічні реакції.
2. Сухість у роті (ксеростомія).
3. Вживання тютюну та алкоголю.
4. Низький рівень заліза.
5. Розвиток певних інфекцій (наприклад, герпес).
6. Травми порожнини рота (наприклад, опіки, встановлення брекетів або носіння зубних протезів, порізи).
Характерні ознаки
1. Больові відчуття.
2. Набряк язика.
3. Зміна кольору язика. Переважно почервоніння.
4. Труднощі при розмові, вживанні їди чи ковтанні.
5. Втрата сосочків на поверхні язика.
Відмітимо, що на перебіг клінічної картини впливатиме й причина, що викликала запалення.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбуватиметься на основі огляду ротової порожнини. Додатково лікар може провести лабораторні дослідження крові та слини.
Тактика лікування глоситу зазвичай включає в себе поєднання медикаментів та домашніх засобів.
Так медикаментозна терапія включатиме призначення антибіотиків, противірусних чи протигрибкових препаратів (при наявності інфекції), кортикостероїдів. Самостійно окрема увага приділятиметься гігієні порожнині рота. Чищення зубів щіткою та ниткою кілька разів на день може покращити здоров’я язика, ясен й зубів. І відповідно полегшити симптоми пов’язані з глоситом.
Якщо наявний дефіцит вітамінів або поживних речовин, що викликає глосит, лікар, швидше за все, призначить відповідні добавки.
Додатково рекомендується уникати продуктів, які можуть спричинити запалення язика.
Загалом у більшості випадків глосит зникає з часом або лікуванням.