Некротичний панкреатит: основні причини ураження підшлункової залози
Підшлункова залоза виконує життєво важливі функції організму, від участі у процесі травлення до продукування інсуліну для підтримки рівня цукру в крові. Однак певні умови та спосіб життя можуть пошкодити підшлункову залозу та призвести до панкреатиту.
Некротичний панкреатит являє собою тяжке ускладнення гострого панкреатиту, тобто запалення підшлункової залози.
Некроз відбувається, коли тканина у тілі відмирає внаслідок недостатнього надходження до цієї області крові. Оскільки некроз є постійним, саме це робить його серйозним ускладненням панкреатиту.
Механізм розвитку некротичного панкреатиту, полягає в тому, що при розвитку запального процесу зі сторони підшлункової, ферменти органу можуть почати витікати в окремі частини підшлункової залози. Як наслідок існують ризики ураження тканини підшлункової залози, що і призводить до некротичного панкреатиту. Надалі змертвілі тканини можуть інфікуватися та викликати ускладнення, що загрожують життю. Симптоми та варіанти лікування залежатимуть від того, наскільки важким є некроз.
Основні причини
Як зазначалося вище некротичний панкреатит є прямим ускладненням гострого панкреатиту, а точніше відсутністю лікування або неправильно призначеної терапії.
Відповідно варто відстежувати причину більшості діагнозів панкреатиту. Наприклад:
- надмірне вживання алкоголю;
- камені в жовчному міхурі;
- ураження підшлункової залози;
- приймання певних лікарських препаратів;
- високий рівень холестерину або кальцію в крові;
- аутоімунні захворювання (наприклад, вовчак);
- новоутворення підшлункової залози.
Дуже рідко некротичний панкреатит вражає людей з хронічним панкреатитом.
Які симптоми характерні при панкреонекрозі?
Симптоми некротичного панкреатиту схожі на симптоми його гострої форми. Не є виключенням, коли некроз підшлункової залози може бути доброякісним та не завдавати шкоди пацієнтові. Однак при впливі патогенних збудників, бактерії можуть поширюватися на решту підшлункової залози та викликати подальші ускладнення.
- Біль у животі, що може виникати повільно або навпаки швидко з іррадіацією в спину. Відмітимо, що больовий синдром може посилюватися після їди, а живіт може здутися.
- Нудота та блювання.
- Лихоманка.
- Зневоднення.
- Прискорене серцебиття.
- Жовтяниця (жовтий відтінок шкіри або очей).
Погіршення симптомів може свідчити про важкий панкреатит, що підвищує ймовірність некрозу.
Діагностика та тактика лікування
Діагностика некротичного панкреатиту розпочинається з аналізу скарг пацієнта та безпосередньо клінічної картини. Після проведення фізикального огляду додатково призначається діагностичне тестування, що включає УЗД та КТ, лабораторні дослідження крові біопсію (за показаннями). Це необхідно з метою виключення інших можливих причин.
Некротичний панкреатит потребує комплексного підходу лікування. Наприклад, це може бути обирання тактики контролю панкреатиту з хірургічним видаленням уражених тканин.
При гострому нападу панкреатиту пацієнту необхідний відпочинок з прийманням достатнього об`єму рідини, більшу частину якої вводять інфузійно, тобто через крапельницю.
Додатково медикаментозна терапія може включати призначення знеболювальних, протиблювотних препаратів. Антибактеріальна терапія буде доцільної при приєднанні інфекційного процесу. Саме у таких випадках існують прямі показання до видалення ураженої тканини підшлункової.
У деяких випадках може знадобитися харчування у рідкому вигляді.
Важливо розуміти, що некротичний панкреатит піддається лікуванню, але ризик серйозної інфекції є досить високим. Тому щоб уникнути додаткових ускладнень, важливо дотримуватися рекомендацій лікаря.
Надалі пацієнтові буде рекомендовано змінити спосіб життя, наприклад, відмовитися від шкідливих звичок, правильного харчуватися.
Раннє виявлення та лікування мають вирішальне значення для запобігання ускладнень. Так якщо некротичний панкреатит не лікувати високі ризики летального результату.