Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Холецистит: симптоми запалення жовчного міхура

Холецистит: симптоми запалення жовчного міхураХолецистит це підступне захворювання, що напевно виникає у кожного хто нехтує здоровим та збалансованим харчуванням. Однак небезпеку становить саме його стрімкі наслідки у вигляді жовчнокам'яної хвороби. Які основні симптоми холециститу та як можливо йому запобігти? З'ясуємо далі.

Холецистит - це патологічний процес, що супроводжується розвитком запального процесу в жовчному міхурі.
 
Захворювання може протікати в гострій та хронічній формі. А в залежності від наявності каміння класифікуватися на калькульозний (з камінням) та некалькульозний холецистит.
 
Механізм розвитку захворювання полягає в блокуванні жовчними каменями кістозної протоки, що йде з жовчного міхура. Як наслідок в органі накопичується жовч, що і викликає симптоми запалення. За статистичними даними більшість випадків холециститу припадає на жінок вікової категорії 40+, що пов'язано з гормональними змінами та підвищеним рівнем холестерину з наступним формуванням кам'яних відкладень
 
Не є виключенням, що закоркування викликається не каміннями, а інфекціями, новоутвореннями та ін. 
Відсутність лікування може становити загрозу життю, наприклад внаслідок розриву жовчного міхура.

Основні причини

В основі розвитку холециститу покладено запалення жовчного міхура. Даний недуг може виникнути внаслідок наступних станів:
  • камені в жовчному міхурі, що являють собою тверді частинки які утворюються в органі (є найпоширенішою причиною);
  • пухлина, що може також порушувати відтік жовчі та призводити до її накопичення з наступним запаленням;
  • перегин або рубцювання жовчних проток;
  • спадковий фактор;
  • малорухомий спосіб життя у поєднанні з неправильним харчуванням;
  • розвиток інфекційного процесу (ураження стрептококом, стафілококом, синьогнійною паличкою);
  • зміни зі сторони кровоносних судин, внаслідок чого порушується кровопостачання до жовчного міхура.
Відмітимо, що при відсутності вчасного надання допомоги високі ризики розвитку інфекції в органі та навіть повне відмирання його тканин або розрив.

Які симптоми характерні при холециститі?

  1. Поява больових відчуттів інтенсивного характеру в животі (центр або верхня права ділянка). Також біль може іррадіювати в спину та праве плече.
  2. Нудота та блювання.
  3. Лихоманка.
  4. Гіркота в роті.
  5. Жовтяниця.
  6. Загальна слабкість та швидка стомлюваність.
Особливого загострення ознаки холециститу набувають після їда, особливо “шкідливої” (жирне та смажене у великій кількості).
 
У разі наростання симптомів та відсутності зменшення інтенсивності болю варто одразу звернутися за медичною допомогою. 

Діагностика та тактика лікування

Встановлення діагнозу відбуватиметься на основі проведення лабораторних досліджень крові, сечі та жовчі, візуалізаційних тестів - УЗД, КТ, рентген-ендоскопії з введенням контрасту.
Лікування холециститу включає два методи. Так можливе проведення консервативної терапії зі зняттям запального процесу, або інколи потрібне оперативне втручання.
 
Консервативне лікування включатиме дотримання жорсткої дієти (голод) до моменту зняття запалення, антибактеріальну терапію, знеболювальні та спазмолітики, жовчогінні.
Оперативне втручання буде доцільним при наявності перешкоди для нормального відтоку жовчі у вигляді каменів або пухлини. А також якщо захворювання перейшло у гнійну чи некротичну форму розвитку.
 
Також до у ваги береться і часті епізоди запалення жовчного міхура.  Тому більшість людей з цим захворюванням в кінцевому підсумку потребують операції з видалення жовчного міхура (холецистектомією). 
 
Ризики розвитку холециститу можливо зменшити насамперед дотримуючись здорового способу життя. Золотими правилами ЗСЖ при даному захворюванні є контроль маси тіла, правильне харчування та повільне схуднення при наявності зайвої ваги.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED


Алкофарм