Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Які симптоми вказуватимуть на розрив селезінки?

Які симптоми вказуватимуть на розрив селезінки?Травма селезінки є досить поширеним явищем. Тому враховуючи що даний орган є досить ніжним не варто ігнорувати стани, які можуть призвести до його розриву.

Функція селезінки полягає у дії спеціальних лейкоцитів, які знищують бактерії та допомагають організму боротися з інфекціями. Селезінка також виробляє еритроцити та допомагає видалити або відфільтрувати старі з кровообігу тіла.
Шар тканини повністю покриває селезінку. Ця тканина, яка називається капсулою селезінки, допомагає захистити селезінку від прямого пошкодження.

Розрив селезінки – це патологічний стан, що характеризується розривом поверхні селезінки.
 
Дане порушення потребує надання невідкладної медичної допомоги!
А причиною розриву селезінки може стати сильний удар по животі, внаслідок ДТП, бійці та ін.
При цьому відзначимо, що при великих розмірах селезінки навіть незначна травма може спричинити порушення цілісності органу. 
Лікування залежатиме від складності випадку, так деяким пацієнтам може знадобитися невідкладна медична допомога з проведенням оперативного втручання, а іншим достатнім буде кількох днів стаціонару.

Основні симптоми

  1. Больові відчуття, що локалізуються  у верхній лівій частині живота, з іррадіацією у ліве плече. Інтенсивність та локалізація болю залежатиме від масштабу розриву та крововтрати.
  2. Підвищена чутливість при дотику.
  3. Запаморочення, сплутаність свідомості.
Варто враховувати, що розрив селезінки є невідкладною медичною допомогою, тому попередній розвиток травми потребує обов'язкового звернення до лікаря.

Провокуючі фактори

Селезінка може розірватися при сильному прямому ударі або тупій травмі живота. Саме тупі травми живота є найбільш частою причиною.
Також розрив селезінки може бути викликаний наступними факторами:
  1. Збільшення селезінки, внаслідок накопичення в ній клітин крові. 
  2. Травми в ділянці лівої половини тіла (ліва верхня частина живота або ліва нижня частина грудної клітки). Прикладом травм є спортивні травми, бійки, ДТП. При цьому сам розрив органу можу відбутися одразу після травми живота або, в деяких випадках, через кілька днів або тижнів.
Щодо захворювань які можуть спричинити патологію, то вони спочатку призводять до набряку органу та потоншення капсули. Це робить орган особливо крихким і, швидше за все, розрив відбудеться, якщо живіт отримає прямий удар. Прикладом захворювань є інфекційний мононуклеоз, захворювання крові (гемолітична анемія, деякі види лімфом, малярія).
 
Результатом розриву селезінки може стати небезпечна для життя кровотеча.

Діагностика та тактика лікування

Встановлення діагнозу відбувається на основі фізикального огляду, лабораторного дослідження крові (кількість тромбоцитів, згортання крові), УЗД та КТ.
 
Лікування розриву селезінки залежатиме від тяжкості стану пацієнта. Так деякі хворі потребують негайної операції, інші відновлюються за допомогою відпочинку та цілодобового моніторингу.
Це пов'язано з тим, що багато невеликих або помірних пошкоджень селезінки можна вилікувати без операції, наприклад, переливанням крові (за показаннями).

Оперативні втручання з лікування розриву включають відновлення селезінки (накладання швів) або ж її видалення (спленектомія), як повністю, так і частково.
Враховуючи, що одним із факторів ризику розриву селезінку є її збільшення, важливо попередньо проконсультуватися з лікарем стосовно методів запобігання невідкладного стану. Наприклад, уникання підіймання важких предметів, занять контактними видами спорту та ін.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED


Алкофарм