Перевозка больных

Седанов

Емоційне вигорання: як вчасно розпізнати симптоми?

Емоційне вигорання: як вчасно розпізнати симптоми?Синдром емоційного вигорання у Міжнародній класифікації хвороб було віднесено Всесвітньою організацією здоров'я до ряду факторів, які безпосередньо впливають на стан здоров'я. Особливо питання емоційного вигорання загострилося з початком умов пандемії, адже майже кожен третій стикнувся з розладами зі сторони психіки. При цьому від 25% до 75% медичних працівників за умови пандемії стикнулися з даним порушенням. Наразі після завершення сезону відпусток та повернення до офісів, навчання й роботи дома, важливо заздалегідь подбати про стан свого психічного здоров'я та запобігти емоційному виснаженню. Як це зробити, з'ясуємо далі?

Даний синдром є результатом хронічного стресу на роботі, що пов'язано як з надмірним навантаженням, так і з постійною взаємодією з іншими людьми. Саме тому емоційне вигорання є поширеним явищем серед лікарів, поліціянтів, вчителів, психологів.
 
За статистичними даними, кількість випадків емоційного вигорання найбільш часте серед жінок, що може бути пов'язано з додатковим навантаженням домашніми справами. 
На перший погляд, при виникненні постійної слабкості, відсутності бажання роботи, може здатися, що це звичайна втома. Однак якщо навіть після відпочинку, нормалізації режиму дня думки про роботу викликають тільки негативні емоції, проблема може критися в емоційному вигоранні.

Які фактори є провокуючими для розвитку синдрому емоційного вигорання?

 1. Відсутність балансу між роботою та відпочинком, особистим життям.
 2. Постійна праця в позаробочий час.
 3. Труднощі у колективі.
 4. Робота монотонного характеру.
 5. Надмірний трудоголізм.
Ці фактори супроводжуються щоденним стресом, проблемами та помилками у роботі, дискусіями та суперечками, що й призводить до професійного та емоційного вигорання. 

Які основні прояви емоційного вигорання?

 1. Відчуття енергетичного виснаження.
 2. Зниження професійної ефективності.
 3. Відсутність мотивації.
 4. Поява проблем в оточенні близьких, вдома.
 5. Поява відчуття віддаленості або негативу у питаннях пов'язаного з роботою. 
 6. Поява схильності відкладати роботу на потім.
 7. Підвищена реакція на критику та цинізм стосовно колег на роботі.
 8. Невпевненість у виконанні своєї роботи та зниження її якості.
До даних проявів приєднуються і фізичні симптоми, коли хворий має проблеми зі сном, порушення харчової поведінки й нудоту, відчуває постійну втому, головний біль та навіть больові відчуття в м'язах. 

Тактика

При встановленні порушення під назвою - емоційне вигорання, важливо виключити й інші небезпечні стани, насамперед депресію. Адже в обох випадках людина позбавлена сил та знаходиться в стані апатії. 
 
За результатами досліджень, особлива відмінність між ними полягає в рівні кортизолу. При вигоранні є присутнім його дефіцит, кортизол не виділяється як реакція на стрес, та не продукується в ранковий час. Що своєю чергою спричиняє втому одразу після пробудження. При депресії, даний гормон є присутнім в надлишку. Однак не варто категорично розділяти ці порушення, адже при цьому не виключається, що людина з емоційним вигоранням може знаходитися на початкових стадіях депресії. Головне вчасно помітити зміни.

До рекомендацій, що допоможуть запобігти виникнення емоційного вигорання можна віднести:
 1. Гігієна сну.
 2. Дозовані заняття спортом.
 3. Доцільність мати окреме хобі, заняття, що не пов'язане з роботою.
 4. Перерви на відпочинок під час робочого дня.
 5. При можливості та надмірному навантаженні обговорення графіку роботи зі своїм роботодавцем, щодо внесення певних корективів.
Попри широку розповсюдженість емоційного вигорання важливо вчасно розпізнавати його симптоми та правильно реагувати. Не варто недооцінювати дане порушення, адже при поверненні стресових факторів на роботі, повторюється й вигорання. Тому найкращим варіантом не допускати механізм хвороби. Й звісно коли зміни у спосіб життя не допомагають, обов'язково зверніться за консультацією до лікаря психотерапевта.

Медична платформаАлкофарм