Шизофренія: основні симптоми психічного розладу

Шизофренія – це патологічний стан хронічного характеру, що належить до психічного розладу. Люди з шизофренією відчувають спотворення реальності, часто у формі марення або галюцинацій.
За статистичними даними більшість випадків припадає саме на чоловіків, переважно підліткового віку чи ближче до 20 років. У жінок симптоми розладу можуть дати про себе знати при досяганні 20 років чи ближче до 30 річчя.
Характерні ознаки
1. Порушення сну.
2. Ізоляція від друзів та родини.
3. Зміна кола спілкування.
4. Дратівливість та збудження.
5. Труднощі з навчанням або низька успішність.
6. Тривожність.
7. Дивні ідеї.
Враховуючи, що вищевказані симптоми можуть виникати у підлітковому віці, часто шизофренія ігнорується, а поведінка підлітка списується на його вік.
При прогресуванні захворювання ознаки будуть поділятися на три групи, а саме позитивні, негативні та когнітивні симптоми.
Позитивні симптоми шизофренії не є типовими для людей без шизофренії або інших видів важких психічних захворювань. У цьому випадку слово «позитивний» не означає «хороший». Воно стосується додаткових думок або дій, які не ґрунтуються на реальності.
Клінічна картина включатиме появу галюцинацій, марення, параної.
Марення це стан коли люди вірять у речі, які не є реальними або правдивими. Наприклад, люди з шизофренією можуть думати, що їм завдають шкоди або переслідують, хоча це не так. Для галюцинацій характерним є бачення або чуття речей, які інші люди не спостерігають. Для людей із шизофренією ці речі здаються реальними. Галюцинації можуть виникати з будь-якими органами чуття, але найчастіше трапляється чуття голосів.
Дезорганізоване мовлення спричиняє дезорганізоване мислення. Так людям із шизофренією може бути важко розмовляти з іншими людьми.
Слово «негативний» тут не означає «поганий». Воно вказує на відсутність нормальної поведінки у людей із шизофренією. Негативні симптоми психічного розладу порушують типові емоції, поведінку та здібності людини. Ці симптоми включатимуть розвиток соціальної ізоляції, втрата інтересу до життя, зниження мовлення, відсутність емоцій. Тобто люди із шизофренією можуть бути не в змозі функціонувати так, як вони могли до початку хвороби. Наприклад, вони можуть не митися, не встановлювати зоровий контакт або не виявляти емоцій.
А от когнітивні симптоми називаються такими, оскільки вони показують, що людина має проблеми з певними психічними функціями. Клінічна картина у цьому випадку характеризуватиметься дезорієнтованим мисленням, забудькуватістю, проблемами із засвоєнням інформації та її використанням.
Загалом симптоми шизофренії можуть відрізнятися за тяжкістю та типом. Вони можуть погіршитися при впливі певних тригерів.
Основні причини
Основної причини розвитку шизофренії не виявлено. Основними причинами психічного розладу є дисбаланс хімічних сигналів, які мозок використовує для міжклітинної комунікації, проблеми розвитку мозку до народження або втрата зв'язків між різними ділянками мозку.
Спеціалісти відмічають, що провокуючими факторами можуть виступати спадковість, вплив токсинів чи вірусу, недоїдання, вживання препаратів, що впливають на свідомість, проживання в умовах високого стресу, приймання у молодому віці препаратів, які можуть впливати на свідомість.
При відсутності контролювання захворювання існують високі ризики розвитку ускладнень, серед яких зловживання алкоголем та наркотичними препаратами, самогубство чи спроби самогубства, ОКР, депресія, соціальна ізоляція, стати жертвою, насильницька поведінка.
Діагностика та тактика лікування
Встановити діагноз можливо лише на основі повного психіатричного обстеження. Спеціального тесту наразі не існує.
Додаткові методи обстеження включатимуть проведення фізикального огляду, лабораторні дослідження крові, МРТ та КТ, електроенцефалограма. Відзначимо, діагностувати шизофренію можна якщо у пацієнта було принаймні два симптоми протягом 1 місяця. Ці симптоми повинні включати появу марення та галюцинацій, а також дезорганізованого мовлення.
Лікування, яке повністю позбавить від недугу не має. Терапія буде направлена на контролювання та зменшенні інтенсивності симптомів.
Медикаментозно можливе призначення антипсихотичних препаратів. Також пацієнтові необхідно пройти індивідуальну терапію, яка допоможе впоратися зі стресом та відповідно діагнозом.
Деяким людям може знадобитися термінове перебування в лікарні, особливо якщо вони становлять загрозу для себе та оточуючих.
Дотримання рекомендацій лікаря покращить прогнози пацієнта. Адже симптоми шизофренії можуть зникнути на деякий час, а потім повернутися, але цілком можливо насолоджуватися здоровим життям без симптомів.
У всьому світі шизофренія є однією з головних причин інвалідності. При цьому майже половина людей із шизофренією також мають інші проблеми з психічним здоров'ям.
Чи існують конкретні методи запобігання шизофренії? НІ. Однак визначення групи ризику дасть можливість запобігти виникненню та прогресуванню розладу.
Также интересно посмотреть:
- Гіпертимезія: як формується покращена автобіографічна пам'ять?
- Синдром дефіциту уваги з гіперактивністю: основні симптоми та методи лікування
- Як вчасно розпізнати симптоми нервового зриву?
- Синдром хронічної втоми: як вчасно розпізнати симптоми порушення?
- Номофобія: як вчасно розпізнати страх залишитися без смартфона?