Перевозка больных

Седанов

Синдром хронічної втоми: як вчасно розпізнати симптоми порушення?

Синдром хронічної втоми: як вчасно розпізнати симптоми порушення?В наш інтенсивний та насичений темп життя, досить часто вривається стан під назвою «втома». Це норма. Однак коли навіть після відпочинку стан не покращується, варто звернути увагу на своє самопочуття, зупинитися та отримати лікарську консультацію. 

Синдром хронічної втоми (СХВ), хвороба системної непереносності фізичного навантаження чи міалгічний енцефаломієліт – ці терміни об’єднують розлад, що характеризується надзвичайною втомою, яка не зникає під час відпочинку та не пояснюється певним основним захворюванням.

Синдром встановлюється, коли понад пів року симптоми тривають та не полегшуються навіть після постільного режиму. 

За статистичними даними більшість випадків порушення спостерігається в віці від 40 до 50 років. При цьому у жінок у два-чотири рази частіше діагностують СХВ, ніж у чоловіків.

Основні причини

Достеменно невідомо, що саме викликає синдром хронічної втоми. Спеціалісти відмічають можливий вплив ряду факторів, серед яких:
  • порушення рівня гормонів;
  • вплив вірусів (наприклад, вірус Епштейна-Барр, вірус герпесу людини);
  • слабка імунна система;
  • вплив стресового фактора.
Не варто виключати, що порушення може бути кінцевою стадією кількох різних станів, а не одного конкретного захворювання.

До інших факторів, що можуть підвищити ризики розвитку синдрому відносять алергію, генетичну схильність, екологічний фактор.

Характерні ознаки

  1. Надмірна втома, яка впливає на повсякденну діяльність людини.
  2. Порушення сну у вигляді хронічного безсоння чи відсутності бадьорості після нічного сну.
  3. Зниження концентрації та порушення пам’яті.
  4. Перехід від лежачого або сидячого положення до стоячого призводить до запаморочення та навіть непритомності.
  5. Біль у м'язах та суглобах.
  6. Прискорене серцебиття.
  7. Збільшення лімфатичних вузлів.
  8. Частий головний біль.
Досить часто симптоми порушення проявляються у вигляді циклів з періодами покращення, а потім знову погіршення самопочуття.
 
Іноді ознаки синдрому можуть навіть повністю зникнути, що називається ремісією. Проте все ще можливе їх повернення пізніше (рецидив). Досить часто розлад може викликати депресію.

Діагностика та тактика лікування

Враховуючи перебіг синдрому хронічної втоми, його досить часто буває важко діагностувати.
Насамперед це також пов’язано з відсутністю медичних тестів для виявлення порушення, схожість клінічної картини з іншими захворюваннями. Тому дії лікаря полягатимуть в першочерговому виключенні інших потенційних причин та детальному аналізі виниклих симптомів.

Це ж стосується і тактики лікування. Оскільки для кожного пацієнта характерний свій перебіг синдрому хронічної втоми, терапія також буде відрізнятися. План лікування повинен відповідати потребам пацієнта.

Пацієнтові буде рекомендовано вчитися балансувати між відпочинком та активністю, знайшовши свої індивідуальні обмеження для розумових та фізичних навантажень, та відпочивати, щоб залишатися в цих межах.

Додатково варто обмежити споживання кофеїну, алкоголю та куріння, дотримуватися режиму сну. 

Якщо стан не покращується лікар може порекомендувати ліки для поліпшення симптомів у вигляді нестероїдних протизапальних, антидепресантів, противірусних (якщо причина інфекція), внутрішньовенного імуноглобуліну (для покращення роботи імунної системи) чи кортикостероїдів. 

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED


Алкофарм