Вторинна гіпертензія: основні причини високого артеріального тиску

В нормі артеріальний тиск становить менш як 120/80. Як тільки він підіймається досить часто вище цього показника, необхідно, щоб лікар розпочав моніторинг АТ.
У тому випадку, якщо причини підвищення артеріального тиску не виявлені діагностується стан під назвою есенціальна або первинна гіпертензія.
Які причини вторинної гіпертензії?
Виділяють ряд порушень, що можуть спричинити вторинну гіпертензію. Наприклад:
- захворювання нирок (наприклад, полікістоз нирок, новоутворення) та надниркових залоз (наприклад, феохромоцитома, синдром Кушинга);
- звуження або ущільнення аорти (коарктація);
- апное уві сні;
- порушення зі сторони щитоподібної залози;
- приймання певних лікарських препаратів (наприклад, нестероїдні протизапальні, протизаплідні, антидепресанти).
Основні симптоми
На розвиток клінічної картини впливає безпосередньо основна причина вторинної гіпертензії.
До прикладу у випадку розвитку синдрому Кушинга як першопричини, окрім високого АТ у хворого виникатимуть скарги на збільшення ваги, слабкість, нетиповий ріст волосся на тілі.
Відмітимо, що у більшості випадків специфічних ознак вторинна гіпертензія не має. На розвиток даного стану може вказувати високий АТ, який не реагує на ліки, його раптове підвищення до 30 років або після 55 років, відсутність сімейного анамнезу та ін.
Діагностика та тактика лікування
Досить часто для того аби визначити причину вторинної гіпертензії може знадобитися ряд дороговартісних діагностичних тестів. Тому попередньо лікарю необхідно провести детальний збір анамнезу аби звузити коло обстежень. Насамперед для того, щоб визначити необхідність у виявленні вторинної гіпертензії враховується вік пацієнта, точніше до 30 років без сімейного анамнезу чи інших факторів ризику високого АТ, розвиток ожиріння, відсутність покращення попри проходження специфічного лікування, наявність специфічних симптомів.
До загальних методів діагностики можна віднести проведення лабораторного дослідження крові та сечі, методи візуалізації (КТ, УЗД). Звісно, що необхідним є відстежування показників артеріального тиску в залежності від часу доби. Придбати пристрій для вимірювання АТ у випадку домашнього застосування можливо скориставшись медичним маркетом ITMED.
Лікування вторинної гіпертензії залежатиме від захворювання, яке буде діагностовано лікарем та полягатиме у проведенні медикаментозної терапії (діуретики, інгібітори АПФ, бета-блокатори) або хірургічного втручання. Відмітимо, що скарги на високий артеріальний тиск будуть присутні до тих пір, поки існує вторинний стан. Наприклад якщо проблема криється в новоутворенні або звуженні аорти знадобиться проведення оперативного втручання.
Наряду зі специфічними методами терапії, необхідно вжити заходів щодо дотримання рекомендацій зі здорового способу життя:
- відмова від шкідливих звичок (куріння, зловживання алкоголем);
- здорове харчування зі зменшенням кількості вживаної солі;
- заняття спортом;
- контроль маси тіла.
Дійсно не всім причинам вторинної гіпертензії можливо запобігти. Однак при усвідомленні побічної дії ліків які приймають пацієнти та дотриманні рекомендацій зі здорового способу життя можливо суттєво знизити ризики порушення.
Новые статьи:
Также интересно посмотреть:
- Шлуночкова тахікардія: основні причини швидкого серцевого ритму
- Атеросклероз: чому артерії звужуються?
- Недостатність аортального клапана: основні симптоми та методи лікування
- Ектопічна екстрасистолія: основні причини появи додаткових ударів серця
- Перинатальна кардіоміопатія: симптоми ураження серця після пологів