Аневризма аорти: перші симптоми розтягнення стінок судин

Аневризма аорти - це патологічний стан, що супроводжується розширенням окремої ділянки судини, у результаті витончення її стінок. Аневризми аорти утворюються в слабкій ділянці стінки артерії. Вони можуть розриватися або розщеплюватися, а також блокувати потік крові від серця до різних органів.
Тобто при впливі певних факторів стінки артерії стоншуються або пошкоджуються. Як наслідок при тиску крові судина не витримує навантаження та розтягується з наступною появою аневризми. Це може спричинити внутрішню кровотечу та становити загрозу життю.
Основні причини
1. Пошкодження судини.
2. Гіпертонія.
3. Захворювання сполучної тканини.
4. Атеросклероз.
5. Спадковий фактор.
6. Наявність в анамнезі захворювань серцево-судинної системи.
7. Віковий фактор (ризики збільшуються після 55 років).
Також ризики стикнутися з аневризмою аорти збільшуються у випадку коли людина веде малорухомий спосіб життя, має шкідливі звички та ожиріння.
Характерні ознаки
Перебіг захворювання залежатиме від місця патологічного процесу. Не є виключенням коли аневризма на початку ніяк себе не проявляє, особливо якщо вона має маленькі розміри.
Також симптоми варіюються залежно від того, чи залишається аневризма стабільною, чи розривається.
Відмітимо, що розрив аневризми аорти – це невідкладний медичний стан, що загрожує життю.
До прикладу при розвитку аневризми черевної аорти може виникати біль у животі та спині, який не вщухає, пульсуюче відчуття за пупком (воно може відчуватися лише при легкому натисканні на живіт). При розриві аневризми черевної аорти зазвичай виникає раптовий, різкий біль у животі або з одного боку.
Аневризми грудної аорти можуть спричиняти біль у грудях або спині. А якщо аневризма тисне на стравохід, можуть виникнути труднощі з ковтанням.
Аневризма, яка тисне на трахею або легені, може ускладнити дихання. Ураження грудної аорти іноді може спричиняти хрипоту. Розрив же аневризми грудної аорти викликає раптовий й сильний біль у грудях, а також раптове та значне зниження артеріального тиску.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбуватиметься на основі даних анамнезу та проведення ряду діагностичних тестів. Серед них лабораторні дослідження крові, УЗД, ЕКГ, КТ, ангіографія.
Аневризма аорти, встановлюється при збільшенні її діаметру у два та більше рази.
Тактика лікування може полягати у призначенні медикаментозної терапії або оперативного втручання. Кожен випадок є індивідуальним, на це впливатиме ряд факторів. Якщо аневризма аорти нерозірвана, лікар буде ретельно стежити за станом пацієнта. При наявності факторів ризику розвитку аневризми аорти рекомендовані регулярні обстеження.
Терапія буде спрямована на запобігання розростанню аневризми до розмірів, необхідних для розриву артерії. Для менших, нерозірваних аневризм призначається медикаментозна терапія для покращення кровотоку, зниження артеріального тиску або контролю рівня холестерину. Все це може допомогти уповільнити ріст аневризми та зменшити тиск на стінку артерії.
Звісно, що аневризма зазвичай усувається хірургічним методом. Насамперед це стосується випадків збільшення її розмірів, розшарування стінок, виражених симптомів та ін..
Оскільки симптоми аневризми аорти можуть імітувати симптоми менш серйозних захворювань, потрібно залишатися пильними та вчасно звертатися за консультацією до лікаря.