Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Ектопічна екстрасистолія: основні причини появи додаткових ударів серця

Ектопічна екстрасистолія: основні причини появи додаткових ударів серцяНетипове поєднання термінів “ектопічна” та “екстрасистолія”? Розберемося, “ектопічна” означає щось, що знаходиться в дивному місці або положенні.

Ектопічна екстрасистолія (серцебиття) характеризується додатковими серцевими скороченнями, які виникають безпосередньо перед звичайним серцебиттям. Даний стан найменують, ще як додаткове серцебиття, причиною якого є порушення зі сторони електричної системи серця. Так люди можуть відчувати, що їхнє серце перестає битися (пропускає один удар) або виробляє додаткові удари.
 
При цьому хвилюватися не варто, лише у рідкісних випадках ектопічна екстрасистолія може завдавати шкоди. 
 
За статистичними даними більшість випадків даного типу аритмії припадає на людей похилого віку. Рідше зустрічається у дітей, зазвичай внаслідок основного захворювання серця.
Механізм розвитку ектопічної екстрасистолії полягає в наступному: електричні сигнали, які контролюють серцебиття зазвичай надходять від ділянки клітин, відомої як синусовий вузол (знаходиться у правому передсерді).
 
Під час типового серцебиття ці електричні сигнали змушують два передсердя скорочуватися з наступним же скороченням шлуночків серця.
 
У деяких випадках електричні сигнали можуть надходити ззовні синусового вузла. Це може спричинити передчасне стискання передсердь або шлуночків, що і викликає ектопічну екстрасистолію.
 
В залежності від характеру перебігу, розрізняють передчасні скорочення передсердь, тобто коли ектопічні удари відбуваються у верхніх камерах серця, та передчасні скорочення шлуночків - розвиток “ударів” у нижніх камерах серця.

Основні симптоми

  1. Прискорене серцебиття.
  2. Додаткове усвідомлення серцебиття.
  3. Запаморочення з можливою втратою свідомості.
  4. Відчуття зупинки серця на мить.
  5. Відчуття тріпотіння в грудях.
  6. Пацієнт акцентує на серцебитті. 
При цьому не є виключенням відсутності симптомів та скарг зі сторони пацієнта!

Які причини ектопічної екстрасистолії?

Попри відсутність основних причин порушення, спеціалісти пов'язують його появу з наступними факторами:
  • гіпертонічна хвороба;
  • стрес;
  • зниження рівня калію;
  • захворювання легень;
  • приймання певних лікарських препаратів (наприклад, антигістамінні);
  • шкідливі звички (наприклад, надмірне вживання алкоголю);
  • зневоднення;
  • нестача сну та надмірні фізичні навантаження.
Також підвищити ризики захворювання можуть випадки даного стану у когось з родини, наявність серцевого нападу в анамнезі та захворювань серця.

Діагностика та тактика лікування

При появі періодичного відчуття тріпотіння серця або “пропускання” його ударів лікарі відмічають, що хвилюватися не варто. Відповідно регулярний розвиток даних відчуттів потребує звернення до лікаря з наступним проведенням ряду обстежень.
Наприклад,  може знадобитися ЕКГ, холтерівське моніторування, УЗД серця, МРТ та КТ.
 
У більшості випадків ектопічне серцебиття не потребує лікування, оскільки стан може зникнути без будь-яких втручань.
Однак, якщо симптоми не зникають самостійно досліджується основне захворювання. Лише після визначення причини та її лікування, ознакам ектопічної екстрасистолії можна запобігти.

Також з метою усунення патології насамперед буде рекомендовано внести корективи у спосіб життя пацієнта та уникати тих речей, що можуть слугувати тригером (наприклад, стрес).
Інколи специфічне лікування може стати розв'язанням проблеми. Для цього пацієнтові призначаються бета-блокатори, процедура радіочастотної катетерної абляції. Щодо останньої, то основною метою є вимикання частини електричних сигналів серця за допомогою радіочастотної енергії.

Відмітимо, що при відсутності необхідної терапії, виникають підвищені ризики ураження серця та легень. Тому це є ще одною причиною звернутися до лікаря, якщо Вам здається, що серце працює ненормально.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED


Алкофарм