Тріпотіння передсердь: основні симптоми аномального серцевого ритму
Тріпотіння передсердь — це патологічний стан, що належить до різновиду порушення серцевого ритму (аритмії), спричиненого проблемами в електричній системі серця.
Механізм розвитку тріпотіння передсердь полягає у розвитку аномального кровообігу всередині правого передсердя або верхньої камери серця. Так воно б'ється надзвичайно швидко, близько 250-400 ударів на хвилину. Нормальне ж серцебиття становить 60-100 ударів у хвилину.
В залежності від характеру симптомів тріпотіння передсердь поділяють на пароксизмальне тріпотіння передсердь, що може виникати й зникати (епізод тріпотіння передсердь зазвичай декілька годин або днів) та стійке тріпотіння, яке є більш-менш постійним.
Дане порушення схоже на фібриляцію передсердь, поширений розлад, який змушує серце битися нерівномірно. Однак у людей з тріпотінням передсердь серцевий ритм більш організований та менш хаотичний, ніж при фібриляції передсердь. Не є виключенням розвитку епізодів як тріпотіння, так і фібриляції.
Які симптоми тріпотіння передсердь?
Клінічна картина даного порушення є досить різносторонньою. Симптоми ж при цьому можуть тривати годинами, днями або навіть тижнями:
- Запаморочення та втрата свідомості.
- Задишка.
- Тиск в грудях.
- Серцебиття.
- Швидка стомлюваність, що впливає на виконання буденних справ.
Не є виключенням, коли у пацієнтів тріпотіння передсердь не має ніяких проявів.
Основні причини
Достеменно причини тріпотіння передсердь невідомі. Однак спеціалісти дотримуються думки, що проблема є наслідком пошкодження серця.
До можливих причин тріпотіння передсердь, відносять:
- Високий артеріальний тиск.
- Кардіоміопатія.
- Рубці від попередньої операції на серці.
- Зниження кровотоку до серця.
- Захворювання щитоподібної залози.
- ХОЗЛ, емфізема легень.
- Неправильний спосіб життя, а саме зловживання алкоголем та куріння, приймання певних лікарських препаратів.
При цьому ризики тріпотіння передсердь можуть збільшуватися з віком (особи 50+), а також в осіб, що мають в анамнезі ішемічну хворобу серця, вроджені вади або ж зазнають постійний вплив стресу.
Основна небезпека тріпотіння передсердь полягає в тому, що серце погано перекачує кров, коли воно б’ється занадто швидко. Тому такі життєво важливі органи, як серцевий м’яз та мозок, можуть не отримувати достатньо крові. Результатом може стати застійна серцева недостатність, інфаркт та інсульт.
Діагностика та тактика лікування
Детальне дослідження тріпотіння передсердь відбувається, якщо серцебиття у стані спокою перевищує 120 ударів на хвилину з відповідним підтвердженням порушення на ЕКГ.
Також додатково може бути проведено кілька діагностичних тестів, від ЕХО-КГ, холтерівського моніторингу до електрофізіологічного дослідження (реєстрація серцевого ритму, за допомогою протягування катетера із пахової вени у серце).
Щодо лікування, то його основна мета полягає у відновленні нормальних показників серцевого ритму. Також враховується тяжкість стану та реакції на призначену терапію.
Медикаментозна терапія включає призначення блокаторів кальцієвих каналів, бета-блокатори та ін. Інші ліки можуть бути використані для повернення ритму тріпотіння передсердь до нормального синусового ритму. Те, наскільки швидко аритмія повертається та які симптоми виникають при цьому, частково визначають, чи буде пацієнт отримувати антиаритмічні препарати.
Додатково з метою запобігання утворення тромбів у артеріях, можливе використання засобів для розрідження крові (антикоагулянтів).
За наявністю показань проводиться абляційна терапія, що заглушає серцеву тканину, яка спричиняє аномальний ритм. Зазвичай дана процедура проводиться при неможливості контролювати порушення за допомогою ліків або розвитку їх побічної дії.
Захворювання іноді може повторюватися після лікування залежно від причини тріпотіння. Тому більшість спеціалістів віддають перевагу використанню абляції при початковому діагнозі.