Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Пролапс мітрального клапана: основні симптоми порушення кровообігу

Пролапс мітрального клапана: основні симптоми порушення кровообігуМітральний клапан розташовується між двома камерами з лівого боку серця. А його функція відповідно полягає в пропусканні крові з лівого передсердя в лівий шлуночок, але не назад в іншу сторону.

Пролапс мітрального клапана (ПМК) - це патологічний стан, який характеризується порушенням механізму закриття стулок мітрального клапана.
 
Механізм порушення полягає в тому, що стулки на клапані випинаються замість того, щоб щільно закриватися. Це може завадити клапану повністю закритися, і може виникнути регургітація — зворотний потік крові. Протягом багатьох років помірна або важка мітральна регургітація може спричинити слабкість серцевого м’яза, відому як застійна серцева недостатність.
 
У більшості випадків у осіб з даним захворюванням не виникає жодних симптомів, і це не впливає на їхню якість повсякденне життя. Однак якщо захворювання мітрального клапана не лікувати, воно може призвести до серйозних, небезпечних для життя ускладнень, таких як серцева недостатність або нерегулярне серцебиття, які називаються аритміями.

Які фактори ризику пролапсу мітрального клапана?

Достеменно невідомо, що саме слугує пусковим механізмом розвитку пролапсу мітрального клапана. Наприклад, більшість людей народжуються з порушеннями, які викликають цей стан. Так стулки мітрального клапана можуть бути занадто великі, товсті або розтягнуті.
 
Додатковими факторами, які підвищують ризики розвитку пролапсу виступають:
  • вроджені порушення сполучної тканини;
  • спадковий фактор;
  • викривлення хребта.

Основні симптоми

Оскільки пролапс мітрального клапана часто не викликає жодних симптомів, більшість людей із цим захворюванням не підозрюють про наявність у них проблем із серцем.
При появі симптомів, їх характер переважно має легкий та поступовий початок. Наприклад:
  • кашель;
  • запаморочення;
  • швидка стомлюваність;
  • задишка, особливо під час фізичних навантажень або в положенні лежачи;
  • головний біль;
  • больові відчуття у грудях.
Відмітимо, що поява раптового та сильного болю у грудях потребує звернення до невідкладної медичної допомоги!

Діагностика та тактика лікування

З метою встановлення діагнозу лікарем проводиться ряд діагностичних тестів. Насамперед огляд розпочинається з аускультації (аномальний рух мітрального клапана може видавати чіткий звук, який називається “клацанням”) з наступним проведенням рентгенографії, ЕХО-КГ, стрес-тесту, ЕКГ. Залежно від стану пацієнта лікар може також виконати катетеризацію серця. Процедура полягає у введенні барвника в артерії серця за допомогою катетера.
 
Зазвичай лікування пролапсу мітрального клапана може не знадобитися, пацієнту потрібно лише проходити профілактичні огляди.
В протилежному випадку, коли симптоми захворювання є більш вираженими обирається медикаментозна терапія (діуретики, аспірин, бета-блокатори, препарати для розрідження крові та запобігання утворенню тромбів, судинорозширювальні засоби та ін.).
 
При погіршенні стану пацієнта та у разі розвитку сильної регургітації або порушення функції серця, доцільним буде проведення оперативного втручання. Типи хірургічного втручання варіюються від заміни клапана до його відновлення.

Тому з метою запобігання розвитку ускладнень зі сторони серця варто одразу при появі симптомів звернутися за консультацією до лікаря кардіолога. Ознайомитися зі спеціалістами Україні у яких можливо отримати відповідне лікування можливо у Всеукраїнському каталогу клінік ITMED.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED


Алкофарм