Ревматична лихоманка: основні симптоми та методи лікування
Ревматична лихоманка – це патологічний процес аутоімунного характеру, що супроводжується ураженням тканин людини, насамперед суглобів та серця.
Захворювання являє собою одне з ускладнень, що пов’язано зі стрептококом у горлі. Це відбувається, коли імунна система надмірно реагує на неліковану ангіну або скарлатину.
За статистичними даними більшість випадків порушення припадає на дітей. Однак не є виключенням коли ревматична лихоманка виникає у дітей старшого віку та дорослих.
Основні причини
В основі розвитку ревматичної лихоманки покладено вплив збудника, точніше бактерії під назвою Streptococcus групи А. Скарлатина та стрептококова ангіна належать до стрептококових інфекцій групи A.
Так при ревматичній лихоманці відбувається атакування організмом власних тканин. Як наслідок виникає запальний процес по всьому тілу, що є основою для всіх симптомів ревматичної лихоманки.
Характерні ознаки
Як зазначалося вище ревматична лихоманка спричинена реакцією на бактерію, яка викликає стрептокок у горлі. Тому для типової клінічної картини ускладнення характерно:
- підвищення температури (38,3°C або вище);
- набряк лімфатичних вузлів та їх підвищена чутливість;
- плоскі висипання на шкірі червоного кольору з нерівними краями;
- утруднене ковтання;
- різкі рухи кінцівок або інших частин тіла, які дитина не може контролювати;
- набряк та гіперемія мигдаликів з можливою появою білих плям;
- головний біль;
- носова кровотеча;
- млявість та втома;
- біль в суглобах;
- шишки під шкірою (вузлики);
- нудота та блювання.
Зауважимо, що для ревматичної лихоманки характерними будуть різноманітні симптоми. Зазвичай вони з’являються через декілька тижнів після інфекції.
Також варто контролювати температуру тіла, адже у випадку розвитку гарячки дитині може знадобитися негайна допомога.
Основні причини
Спеціалісти відмічають ряд можливих факторів ризику ревматичної лихоманки, серед яких:
- спадковий фактор;
- наявність типу стрептококових бактерій;
- загальний стан здоров’я.
Ревматична лихоманка не є заразною. А от ангіна та скарлатина заразні, та належать до тих інфекцій які поширюються повітряно-крапельним шляхом (при кашлі або чханні на когось).
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбуватиметься на основі даних анамнезу, фізикального огляду та ряду діагностичних тестів, що включатимуть ЕКГ, ЕХО-КГ, лабораторні дослідження крові та сечі, мазок з горла.
Тактика лікування полягатиме в усуненні збудників з паралельним контролем симптомів. Це можливо досягти шляхом призначення антибактеріальної терапії, протизапальних та протисудомних препаратів. Зауважимо, що після того, як перше лікування антибіотиками було повністю завершено, з метою запобігання порушення лікар може призначити ще один цикл антибіотиків. Не є виключенням коли дитині може знадобитися продовжувати приймати антибіотики протягом 5 років або до 21 року.
Також необхідно дотримуватися постільного режиму доки запальний процес не мине. Окрім того, якщо захворювання спричинило ураження серця суворий постільний режим може розтягнутися до кількох місяців.
З метою запобігання ревматичної лихоманки важливо розпочати лікувати стрептококову інфекцію горла ретельно та протягом кількох днів. Це важливо, оскільки існують ризики розвитку серйозних ускладнень. Одним з найпоширеніших негативних наслідків є ревматична хвороба серця.