Епіглотит: основні симптоми набряку надгортанника
Нагадаємо, що надгортанник являє собою так званий клапан, який запобігає потрапляння їди та рідини в трахею. Розташовується він біля основи язика. Відповідно коли тканина надгортанника інфікується, можливий розвиток набряку з наступним блокуванням дихальних шляхів. Тому розберемо детальніше, як вчасно розпізнати захворювання та чи можливо йому запобігти.
Епіглотит - це патологічний процес, що характеризується набряком та запаленням надгортанника, що відповідно може становити загрозу для життя.
За статистичними даними більшість випадків припадає на дітей, хоча дорослі також не є виключенням при розвитку захворювання.
Основні причини
Зазвичай причинами епіглотиту виступають патогенні збудники у вигляді бактерій (Hib, Streptococcus) та вірусів (віруси вітряної віспи). Наприклад, бактерії потрапляють до організму при їх вдиху, з наступним зараженням надгортанника.
До інших провокуючих факторів запального процесу можна віднести вдихання хімічних речовин, куріння, опіки та травма горла, потрапляння стороннього тіла.
Відмітимо, що епіглотит може розвинутися у будь-кого. Однак підвищеним ризикам захворювання піддаються діти (переважно 2-6 років), чоловіки та особи які працюють або проживають серед великої кількості людей, мають ослаблену імунну систему.
Які ознаки епіглотиту?
На прояви клінічної картини впливає безпосередньо причина, яка викликала запалення та вік пацієнта (у дітей захворювання може розвинутися упродовж декількох годин, у дорослих - повільніше, за декілька днів).
До загальних симптомів захворювання відносять:
- Біль у горлі та утруднене ковтання.
- Хрипкий голос.
- Підвищення температури тіла.
- Надмірна слинотеча.
- Дихання через рот.
- Утруднене дихання.
При відсутності вчасного та належного лікування може розвинутися загрозливий для життя стан у вигляді перекриття дихальних шляхів та дихальної недостатності.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбувається на основі фізикального огляду та визначенні анамнезу пацієнта. Додатково лікарем проводиться рентгенографія, ларингоскопія, виявлення збудника інфекції за допомогою мазка з горла та ін.
Тактика лікування полягатиме в призначенні антибактеріальної терапії, протизапальних препаратів (кортикостероїдів). Важливо також моніторити рівень кисню за допомогою пульсоксиметру. В протилежному випадку низький рівень сатурації вказуватиме на необхідність проведення оксигенотерапії. Придбати пульсоксиметр за доступною ціною та при цьому високої якості можливо в медичному маркеті ITMED.
Тяжкий перебіг епіглотиту потребує проведення трахеостомії.
Зменшити ризики захворювання можливо за допомогою вакцинації дітей вакциною проти Hib, починаючи з 2-місячного віку, проведення гігієнічної обробки рук та дотримання здорового способу життя.
Відмітимо, що при вчасному зверненні за допомогою пацієнт може очікувати на повне одужання!