Основні причини появи відчуття клубка в горлі
Поява відчуття клубка в горлі є досить поширеною проблемою. Кожен із нас напевно хоч раз в житті стикався з цим безболісним дискомфортним станом, що описується як відчуття, ніби щось застрягло в горлі, але при цьому пити та їсти можливо.
Це неприємне явище називається відчуттям глобуса. Іншими термінами для цього відволікаючого, а іноді й постійного відчуття - є глобус фарингеус або синдром глобуса.
Відмітимо, що клубок у горлі може свідчити про що завгодно: від стресу до чогось більш серйозного, наприклад раку.
Найважливіша річ, яка відрізняє відчуття глобуса від інших потенційних причин, це його вплив на ковтання. У тому випадку якщо виникає порушення ковтання, існують ризики більш серйозного патологічного процесу в організмі.
Які можливі причини появи клубка в горлі?
Причин які можуть вплинути на появу клубка в горлі досить багато. При цьому виниклий стан може вплинути на людей будь-якого віку чи статі та з’являтися, чи зникати протягом усього життя.
До найбільш поширених причин, відносять:
- Спазм (напруження) м'язів: в нормі коли ми не розмовляємо або не відбувається ковтання, м’язи горла знаходяться у розслабленому стані. В протилежному випадку виникає більше напруження, ніж зазвичай, що й може супроводжується відчуттям клубка в горлі.
- Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.
- Запалення глотки. Наприклад, фарингіт, тонзиліт та хронічний синусит із постназальними крапельницями. Щодо останнього стану, то виникає надлишок слизу з носа та пазух, що може накопичуватися в задній частині горла.
- Стрес.
До більш серйозних причин включають рідкісні пухлини або проблеми зі щитоподібною залозою.
Важливо розуміти, що поява дискомфорту в горлі може як бути безпечним, так і становити загрозу та викликати додаткові ускладнення. Також його можливо сплутати з іншими розладами, які потребують негайного звернення до лікаря.
Тому занепокоєння повинно викликати розвиток “клубка” упродовж декількох днів з приєднанням інших симптомів (наприклад, утруднене ковтання - дисфагія, больовий синдром, зниження ваги, лихоманка).
Діагностика та тактика лікування
Пошуки причини виниклого стану включатиме проведення ряду діагностичних тестів. Першим кроком є проведення назоларингоскопії або іншого ендоскопічного дослідження. Так за допомогою ендоскопу оглядається горло та голосовий апарат. Цей процес може включати біопсію тканини для подальшого дослідження.
Враховуючи, що у більшості випадків “відчуття глобуса” швидко минає або точну причину його появи інколи тяжко встановити, лікування не проводиться.
Але при цьому у разі виявлення тригера, який є відповідальним за відчуття “клубка в горлі”, його лікування може допомогти полегшити стан пацієнта.
Наприклад, якщо це відчуття спричинене м’язовою напругою, лікар може направити хворого до логопеда або фізіотерапевта, щоб дізнатися, як полегшити напругу, коли вона виникає.
При накопиченні слизу в горлі найпоширенішим методом лікування є назальний спрей, пиття великої кількості рідини. Безрецептурні протинабрякові засоби також можуть допомогти усунути накопичення.
Тривожний розлад коригується при роботі з психотерапевтом з наступним призначенням антидепресантів (при наявності показань).
Антациди та правильне харчування допоможуть усунути кислотний рефлюкс та відповідно відчуття клубка в горлі.
Враховуючи, що причин появи зазначеного порушення досить багато - турбота про здоров’я горла, допоможе запобігти можливим проблемам, пов’язаним із відчуттям кульки або іншими причинами клубка в горлі. До даного переліку можна віднести достатнє вживання рідини, відмова від шкідливих звичок, зменшення навантаження на голосові зв'язки при хворобі горла.
Пам'ятайте, що відчуття глобуса може здаватися трохи дивним, коли воно виникає, але здебільшого це доброякісний стан що не потребує хвилювань.
Однак якщо ви відчуваєте, що у вас часто з’являється клубок у горлі, і це супроводжується іншими симптомами, такими як утруднене ковтання, біль або гарячка, важливо негайно звернутися до лікаря.