Хронічний риносинусит: основні причини та методи лікування
На перший погляд, звичайне респіраторне захворювання, при неправильному лікуванні або його відсутності може ускладнитися рядом порушень. Серед яких і перехід у хронічну форму. Одним із таких сезонних захворювань є хронічний риносинусит, про особливості перебігу якого з'ясуємо далі.
Хронічний риносинусит - це патологічний процес, що характеризується розвитком запального процесу в носі та пазухах.
Відмітимо, що хронічний риносинусит є поширеним захворюванням, яке також у більшості випадків може супроводжуватися додатковим розвитком поліпів у носі. Своєю чергою поліпи носа являють собою доброякісні утворення м’яких тканин у носі.
Пацієнти з хронічним риносинуситом та із назальним поліпом також часто характеризуються супутньою патологією астми та запаленням типу 2 слизової оболонки носових пазух.
Остаточні механізми, що лежать в основі патогенезу обох порушень, залишаються погано з’ясованими. Проте залучення мікробів вважається одним із тригерів, що сприяють запаленню.
Остаточні механізми, що лежать в основі патогенезу обох порушень, залишаються погано з’ясованими. Проте залучення мікробів вважається одним із тригерів, що сприяють запаленню.
За статистичними даними чоловіки частіше хворіють, ніж жінки, але на сьогодні не встановлено жодних специфічних генетичних факторів чи факторів навколишнього середовища з розвитком цього розладу.
Основні симптоми
Як поліпи носа, так і хронічний риносинусит можуть призвести до розвитку тривалих симптомів, серед яких:
- закладеність носа;
- виділення з носа;
- ослаблення або втрата нюху;
- підвищена чутливість навколо чола, носа та щік;
- втома, зазвичай спричинена безсонням, пов’язаним із закладеністю носа;
- біль або відчуття тиску на обличчі.
Виниклі симптоми можуть виникати разом або окремо, так і впливати на перебіг один одного.
Відзначимо, що тривалий розвиток хронічного риносинуситу своєю чергою підвищує ризики утворення носових поліпів. Також носові поліпи можуть спричинити інфекцію пазух, блокуючи відтік слизу між пазухами та горлом.
Діагностика та тактика лікування
Ваш лікар може діагностувати хронічний риносинусит, у разі тривалості симптомів щонайменше 12 тижнів навіть за умови лікування.
Діагностичні методи обох патологічних станів включають проведення ендоскопії носа, тестів візуалізації (КТ) та відповідних проб для визначення алергії.
Тактика лікування полягатиме в усуненні запалення пазух та носових ходів, з метою зменшення інтенсивності симптомів. Для цього лікарем призначаються назальні стероїдні спреї та оральні стероїди, безрецептурні назальні спреї.
У разі розвитку бактеріальної інфекції доцільним буде проведення антибактеріальної терапії.
У деяких випадках ліків недостатньо для лікування більш важкого поєднання поліпів та риносинуситу, особливо якщо новоутворень багато і вони великих розмірів. На цьому етапі лікар може порекомендувати поліпектомію. При цьому варто враховувати, що поліпи є тими утвореннями, які здатні рецидивувати!
Важливо розуміти, що якщо Ви боретеся з тривалою закладеністю носа або іншими симптомами, пов’язаними з носовими пазухами, попри прийом ліків, необхідно звернутися за лікарською допомогою.