Хронічна серцева недостатність: основні симптоми
Серцева недостатність являє собою стан, коли серце стає слабшим, ніж це є потрібним у здорової людини. Однак що спричиняє патологічний вплив на орган та які симптоми при цьому виникатимуть? З'ясуємо далі.
Хронічна серцева недостатність - це патологічний стан, що супроводжується порушенням функції серця перекачувати достатню кількість крові з метою забезпечення достатнього постачання киснем. При цьому відбувається це на постійній основі.
Факторів, що можуть вплинути на розвиток хронічної серцевої недостатності безліч, від віку пацієнта до ожиріння та наявності в анамнезі ЦД.
За статистичними даними більшість відсотків порушення припадає саме на чоловічу стать.
В залежності від того, як серце реагує на перекачування крові, розрізняють дві форми серцевої недостатності. Так серцева недостатність зі зниженою фракцією викиду (систолічна серцева недостатність), виникає, коли серце занадто слабке й не в змозі нормально стискатися. Діастолічна форма захворювання виникає, коли серце занадто жорстке й не наповнюється кров’ю нормально.
Не є виключенням коли дані два типи поєднуються.
Основні симптоми
Прояви захворювання у кожного відбуваються по-різному. Так симптоми варіюватимуться від легких скарг, що виникатимуть під час фізичних навантажень до тяжких порушень, які можуть становити загрозу для життя.
До найпоширеніших ознак хронічної серцевої недостатності можна віднести:
- задишка, що посилюється при фізичних навантаженнях;
- слабкість та швидка стомлюваність;
- набряк нижніх кінцівок (переважно гомілок);
- больові відчуття у грудях;
- запаморочення;
- нудота та втрата апетиту;
- кашель.
Хронічна серцева недостатність, як правило, є тривалим станом, який з часом поступово погіршується. Це і є характерною особливістю захворювання, що і відрізняє його від гострої форми серцевої недостатності, яка виникає дуже раптово. Також на характер симптомів впливає і форма захворювання, локалізація патологічного процесу (який шлуночок зазнав ураження).
При відсутності вчасного лікування високі ризики приєднання ниркової недостатності, ураження печінки, порушення серцевого ритму та функціонування клапанів серця.
Основні причини
Не існує однієї конкретної причини хронічної серцевої недостатності. У більшості випадків дане порушення виникає як ускладнення низки інших станів, що впливають на здатність серця перекачувати кров.
Так до поширених причин, можна віднести:
- ішемічна хвороба серця;
- апное сну;
- гіпертонія або високий кров’яний тиск;
- кардіоміопатія;
- аритмія;
- ураження клапанів серця;
- вроджені вади серця;
- розвиток інфекційних процесів в серцевому м'язі;
- приймання певних лікарських препаратів;
- зловживання алкоголем.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбувається на основі даних анамнезу, клінічної картини, проведенні фізикального огляду, а також ряду діагностичних тестів: ЕХО-КГ, ЕКГ, рентгенографії, лабораторних досліджень крові та сечі. За показаннями можливе проведення додатково МРТ.
Лікування хронічної серцевої недостатності є комплексним і включатиме як лікарські призначення, так і зміни способу життя та раціону.
Стосовно ЗСЖ, то пацієнту рекомендовано відмовитися від шкідливих звичок (алкоголь, сигарети), при наявності зайвої ваги - схуднути, а також ввести щоденні фізичні вправи.
Медикаментозне лікування залежатиме від типу хронічної серцевої недостатності, її основних причин та тяжкості. Так терапія буде направлена на контролювання гіпертензії, з призначенням інгібіторів АПФ, бета-блокаторів, діуретиків та ін.
При необхідності встановлюються пристрої типу кардіостимуляторів. Також може бути рекомендована операція по заміні або фіксації ураженого серцевого клапана. У рідкісних випадках може знадобитися трансплантація серця.
Хронічна серцева недостатність, як правило, є станом, який розвивається поступово та лікується у вигляді усунення або контролю її симптомів. Тому варто заздалегідь враховуючи всі фактори ризики запобігати захворюванню.