Дисбактеріоз: симптоми дисбалансу бактерій
Нам відомо, що наш кишківник містить безліч мікроорганізмів, які складають його мікробіом. І це є нормою, оскільки дає можливість підтримувати шлунково-кишковий тракт здоровим.
Однак коли рівень бактерій виходить з рівноваги, виникає порушення під назвою дисбактеріоз.
Однак коли рівень бактерій виходить з рівноваги, виникає порушення під назвою дисбактеріоз.
Деякі наслідки дисбактеріозу, наприклад розлад шлунка, є тимчасовими та мають легкий перебіг. Так у більшості випадків виниклий дисбаланс може зникнути без лікування. Але якщо симптоми стають більш серйозними, варто звернутися за допомогою до лікаря.
В залежності від перебігу порушення, розрізняють дисбактеріоз, коли відбувається втрата корисних бактерій з кишківника, продукується надмірна кількість шкідливих патогенів або втрачається загальна різноманітність мікробіома кишківника (втрачаються, як хороші, так і погані бактерії).
Механізм розвитку дисбактеріозу полягає в тому, що при відсутності порушень нормальна мікробіота прикріплюється до поверхонь епітелію, а їх втрата створює екологічний вакуум, який дозволяє іншим організмам налагодити колонізацію, займаючи вільні клітинні поверхні або користуючись надлишком поживних речовин. Відповідно виникле порушення незмінно проявляється надмірним ростом дріжджів і колонізацією бактеріями.
Основні причини дисбактеріозу
Будь-яке порушення балансу мікробіоти може викликати дисбактеріоз.
Зазвичай це є результатом:
- впливу хімічних речовин;
- зміни харчування (дієта);
- зловживання алкоголем;
- прийманням певних лікарських препаратів (наприклад, антибіотики);
- впливу стресового фактора.
Не є виключенням, коли порушення виникає на шкірі, внаслідок впливу шкідливих бактерій або надмірним розростанням одного з їх типів.
Відмітимо, що під час дисбактеріозу кишківник більш вразливий до захворювань. Наприклад, існують високі ризики приєднання до патологічного процесу алергії, хвороби Крона, цукрового діабету, колоректального раку та ін.
Основні симптоми
Клінічна картина залежатиме від локалізації порушення, а саме у якій ділянці розвинувся дисбаланс бактерій та безпосередньо їх тип.
До загальних ознак дисбактеріозу можна віднести наступні стани:
- закреп або діарея;
- неприємний запах з рота;
- розлад шлунка;
- нудота;
- утруднення сечовипускання;
- вагінальний або ректальний свербіж;
- здуття живота;
- поява висипань на шкірі;
- швидка стомлюваність;
- депресивний стан.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбувається на основі даних анамнезу та скарг пацієнта, а також ряду діагностичних тестів, що включають:
- лабораторні дослідження сечі, калу та крові;
- водневий дихальний тест;
- взяття зразка бактерій або тканини (біопсія) із зони активної інфекційного ураження.
Тактика лікування залежатиме від причини дисбактеріозу. Так у випадку бактеріального дисбалансу внаслідок приймання ліків, лікарем буде рекомендовано припинити їх використання до моменту відновлення балансу. Також для боротьби з бактеріальним збудником може призначатися антибіотик.
Якщо причиною бактеріального дисбалансу є певний вид дієти, лікар допоможе скласти план харчування. Також це дасть можливість отримувати достатню кількість поживних речовин для підтримки балансу мікроорганізмів.
Зауважимо, що при появі проблем зі шлунком або інших вищевказаних симптомів, варто звернутися до лікаря. Обрати клініку та отримати консультацію лікаря-гастроентеролога можливо скориставшись Всеукраїнським каталогом клінік ITMED.