Хронічний гастрит: симптоми тривалого запалення шлунка

Хронічний гастрит - це патологічний процес, що характеризується ураженням слизової оболонки шлунка, а саме запаленням з наступним розвитком атрофії. Він має поступовий розвиток.
Відзначимо, що хронічний гастрит виникає у разі відсутності лікування його гострої форми. Зазвичай він покращується при відповідній терапії, але може потребувати постійного спостереження.
Залежно від причин, що викликали хронічний гастрит розрізняють його три типи.
До прикладу тип А викликається руйнуванням клітин шлунка імунною системою. Тоді як тип B, найпоширеніший тип, викликається бактеріями H. pylori й може спричиняти виразки шлунка та навіть рак.
Тип C може бути спричинений хімічними подразниками (наприклад, нестероїдні протизапальні препарати, алкоголь або жовч). Інші типи гастриту включають гігантський гіпертрофічний гастрит, який може бути пов'язаний з дефіцитом білка. Також існує еозинофільний гастрит, який може виникати разом з іншими алергічними станами.
Основні причини
При обох типах гастриту (гострої та хронічної форм), основною причиною виступають бактерії H. Pylori. Вони спричиняють руйнування захисної оболонки шлунка.
До інших факторів, що можуть вплинути на розвиток хронічної форми захворювання відносять:
• вплив стресового фактора;
• шкідливі звички (наприклад, куріння, зловживання алкоголем);
• неправильне харчування з переважанням у раціоні жирних страв, червоного м'яса та обмеженням овочів та фруктів;
• аутоімунне захворювання або певні хвороби, такі як хвороба Крона;
• жовчний рефлекс;
• приймання певних лікарських препаратів.
Характерні ознаки
1. Больові відчуття ниючого характеру, які особливо виникають після приймання їжі.
2. Печія.
3. Відрижка.
4. Запалення ясен та слизової ротової порожнини.
5. Втрата апетиту.
6. Нудота та блювання.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбуватиметься на основі даних анамнезу та аналізу клінічної картини. Лікарю важливо провести ряд діагностичних тестів, що включатимуть лабораторні дослідження крові та калу, УЗД, ендоскопічних обстежень (наприклад, колоноскопія, гастроскопія).
Тактика лікування при хронічному гастриті буде направлена на усунення запального процесу. Тому лікар може призначити медикаментозну терапію у вигляді антисекреторних лікарських речовин, препаратів для зменшення секреції соляної кислоти в шлунку, а також вітамінотерапію.
Відзначимо, що конкретний план лікування залежатиме від типу хронічного гастриту. До прикладу якщо у пацієнта діагностували тип А, усувається проблема пов'язана з нестачею поживних речовин. При типі B призначатимуться антимікробні засоби та препарати, що блокують кислоту, для знищення бактерій H. pylori. Тип C потребуватиме припинення прийому НПЗЗ або вживання алкоголю, щоб запобігти подальшому пошкодженню шлунка.
Звісно, що окрема увага приділяється способу життю пацієнта. Йому насамперед потрібно буде відмовитися від шкідливих та дотримуватися дієти.
Якщо вас починають турбувати нетипові симптоми зі сторони шлунково-кишкового тракту, обов’язково зверніться до лікаря. Не варто займатися самолікуванням, адже гострий гастрит переходить у хронічний. Далі при хронічному гастриті підвищуються ризики появи виразкової хвороби шлунка, яка своєю чергою небезпечна ризиками онкологічних процесів.