Компресійний перелом хребта: основні фактори ризику
Травми хребта є найбільш частими та найнебезпечнішими порушеннями зі сторони опорно-рухового апарату. І виникнути вони можуть як на тлі нещасних випадків (аварії), так і внаслідок патологічних станів в організмі (остеопороз). Наразі розберемо детальніше основні причини виникнення загрозливого для життя стану, як компресійний перелом.
Зазначимо, що наш хребет складається з окремих кісточок, що мають назву хребці, саме вони під впливом ряду чинників зазнають перелому.
Компресійний перелом хребта - це патологічний стан, що характеризується руйнуванням тіла хребця. Як наслідок відбувається розвиток зменшення висоти ураженої ділянки та деформація хребця (набуває клиноподібну форму).
Механізм розвитку компресійного перелому полягає в надмірному тиску на хребець, внаслідок чого він стає не в змозі протистояти впливу.
За статистичними даним більшість випадків компресійного перелому припадають на шийний відділ хребта (шийні хребці) та хребці грудного відділу хребта (верхні та поперекові), рідше - на верхні грудні хребці.
Які фактори впливають на розвиток травми?
У більшості випадків в основі компресійних переломів покладено травмування хребців внаслідок ДТП, падіння з висоти, удару по голові, стрибків у воду.
Також провокуючим фактором можуть стати патологічні процеси у вигляді метастазів, остеопорозу.
Основні прояви компресійного перелому
Що першочергово почне турбувати хворого при розвитку даного типу перелому? Це біль. Він стає інтенсивним настільки, що може усуватися виключно наркотичними анальгетиками. Такий перебіг захворювання є характерним при супутній компресії нервових закінчень. При цьому додатково можуть виникати зміни зі сторони рухової функції та чутливості, у відповідній зоні ураження. Критичним станом вважається розвиток паралічу з однієї сторони або всього тіла, при залученні до патологічного процесу спинного мозку.
Хоча при цьому не є виключенням коли компресійний перелом хребця проявляється незначними больовими відчуттями, що звісно може і не викликати занепокоєння у хворого та відтермінувати звернення до лікаря.
Тактика
Підтвердження діагнозу відбувається шляхом проведення візуалізаційних методів діагностики, насамперед рентгенографії, КТ й МРТ. Додатково можливе проведення денситометрії, насамперед у жінок клімактеричного періоду на встановлення наявності остеопорозу. Обов'язковою є консультація лікаря невролога.
Тактика надання допомоги полягатиме в першочерговому забезпеченні знерухомлення пацієнта. Наступні етапи залежатимуть від тяжкості перелому, його локалізації, висоти тіла хребця, супутніх ускладнень, наприклад залучення неврологічних симптомів.
Так якщо ураження полягає виключно в стабільному переломі можливо обмежитися застосуванням спеціального корсета, який через певний час змінюється на більш легший у використанні (знімний).
У разі приєднання неврологічних ускладнень та нестабільності місця перелому додатково окрім накладання корсету застосовуються спеціальні пристрої, що забезпечують збільшення висоти тіла хребця та поступове розгинання ураженого відділу.
Оперативне втручання проводиться у крайніх випадках, при відсутності результату від вищезазначених методів, тяжких ускладнень та повному зруйнуванні хребця. У такому випадку тактика надання допомоги варіюватиметься від знерухомлення ураженого хребця за допомогою металевих пластин або його видалення (часткове або повне) з заміною на трансплантат.
Також на сьогодні розповсюдженими є малоінвазивні втручання при лікуванні компресійних переломів хребців - вертебропластика та кіфопластика. Вони полягають у введенні спеціального цементу в тіло ураженого хребця.
Відповідно, якщо перелом викликав ураження нервових структур та спинного мозку то час діагностування відіграє важливу роль, адже в протилежному випадку без вчасного оперативного втручання пацієнт може залишитися паралізованим.
Відмітимо, що лікування компресійного перелому є досить довготривалим та потребує відповідних зусиль не тільки зі сторони лікаря, а й самого пацієнта. Так пацієнтові при відсутності протипоказань необхідно виконувати призначені лікарем вправи (ЛФК). Це важливо з метою уникнення деформацій хребта, відновлення м'язів спини тощо.
Тому при появі симптомів перелому хребта не гайте часу та викликайте швидку допомогу, з метою уникнення ряду небезпечних для життя станів.