Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Остеопороз: перші симптоми надмірної крихкості кісток

Остеопороз: перші симптоми надмірної крихкості кістокОстеопороз – це патологічний процес, що характеризується втратою щільності кісткової тканини та ослаблення скелета.

Остеопороз «тиха хвороба», яка тривалий час може не викликати симптоми. Часто людина дізнається про захворювання в процесі прогресування, коли кістки стають настільки ламкими, що переломи виникають при найменшому навантаженні. Хвороба стоншує структуру всередині кістки настільки, що навіть незначне падіння чи удар може спричинити перелом. Ураження може статися в будь-якому місці скелета, але переломи зап’ястя, стегна та хребта є одними з найпоширеніших.

За статистичними даними більшість випадків остеопорозу припадає на жінок. Чоловіки ж стикаються з порушенням зазвичай внаслідок прийому певних лікарських препаратів або наявністю інших захворювань.

Характерні ознаки

Звернути увагу та запідозрити остеопороз можливо при появі наступних симптомів:
  • ламкість нігтів;
  • негативні зміни зі сторони ротової порожнини;
  • хиткість при ходьбі.
До пізніх проявів захворювання можна віднести вади розвитку в хребті, больові відчуття в спині, згорбленість в поставі, зниження росту.

У тяжких випадках людина може стикнутися зі спонтанним переломом кістки внаслідок різних дій, включаючи кашель чи підіймання важких предметів.
 
Саме патологічний перелом є найбільш серйозним та поширеним ускладненням, пов’язаним з остеопорозом. Зауважимо, що патологічний перелом означає, що він не стався через зовнішню силу або стрес.

Основні причини

  1. Віковий фактор (ризики порушення зростають з віком).
  2. Куріння та зловживання алкоголем.
  3. Малорухомий спосіб життя.
  4. Рання менопауза у жінок (коли падає рівень естрогену, що зміцнює кістки).
  5. Анорексія.
  6. Приймання певних лікарських препаратів.
  7. Захворювання щитоподібної залози та її лікування (наприклад, надмірне лікування гіпотиреозу, синдром Кушинга).
  8. Дефіцит вітаміну D.
  9. Запальні захворювання кишківника (наприклад, хвороба Крона).

Тактика

Встановлення діагнозу відбуватиметься на основі лабораторних досліджень крові та сечі, рентгенографії, сканування DEXA (рентгенівське дослідження з низьким рівнем радіації), КТ, МРТ.

Тактика лікування залежатиме від ступеня втрати кісткової маси. Медикаментозна терапія включатиме призначення біосфосфонатів, модуляторів естрогенових рецепторів, кальцитоніну, гормональних препаратів та ін..

У випадку появи перелому лікування може бути більш серйознішим, а пацієнт навіть потребуватиме оперативне втручання.

Відзначимо, що всім жінкам віком 65 років та старше рекомендовано проходити тести на щільність кісткової тканини. Це ж стосується і молодих жінок із вищим за норму ризиком переломів. Чоловіки обговорити питання скринінгу з лікарем можуть у віці старше 70 років або раніше при наявності ризиків витончення кісток.

З метою запобігання остеопорозу рекомендується слідкувати за рівнем кальцію, вживаючи його з їжі чи харчових добавок, додати до раціону вітамін D, бути фізично активним, скоротити вживання алкоголю та кофеїну, відмовитися від шкідливих звичок. Особливо важливо запобігати падінням літніх людей.

Загалом діагноз «остеопороз» може змінити життя, але можливо керувати своїм станом за допомогою здорових кроків та дотриманні рекомендацій лікаря.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED


Алкофарм