Які симптоми вказуватимуть на поліпи в носовій порожнині?
Тривала закладеність носа та інші ознаки застуди, які не усуваються за допомогою звичайних засобів може вказувати на наявність поліпів в носовій порожнині. Не очікували? Слідкуйте за інформацією далі.
Носові поліпи — це порушення, що характеризується формування м’яких та безболісних новоутворень, всередині носових ходів. Одразу відмітимо, що поліпи є доброякісними.
За статистичними даними більшість випадків даного порушення припадає саме на дорослих. Хоча у дитячому віці поліпи також є поширеним явищем.
Основні причини
Механізм розвитку поліпів полягає в тривалому запальному процесі слизової оболонки носа (понад 12 тижнів). Саме на слизовій вони й формуються, закупорюючи носові ходи та спричиняючи відповідні симптоми та скарги.
Однак не є виключенням, коли поліпи виникають без належної на те причини, тобто без попередніх порушень зі сторони носа. У цьому випадку до поширених тригерів для формування утворень є:
- бронхіальна астма;
- часті інфекції носових пазух;
- алергічний риніт (сінна лихоманка);
- кістозний фіброз;
- підвищена чутливість до нестероїдних протизапальних препаратів;
- вплив спадкового фактора.
Характерні ознаки
Типовою локалізацією утворення утворень є місце з’єднання очей, носа та вилиці. Окрім того, людина тривалий час може навіть не здогадуватися про наявність в неї полів, до моменту їх надмірного збільшення. У цьому випадку відбувається блокування носових проходів з наступною появою відповідних симптомів:
- закладеність носа;
- нежить;
- зниження нюху;
- постназальна крапельниця, коли надлишок слизу стікає по задній стінці горла;
- неможливість дихати носом;
- дихання через рот;
- відчуття тиску в області чола або обличчя;
- апное сну та хропіння;
- головний біль (при приєднанні інфекційного процесу).
Діагностика та тактика лікування
Досить часто діагностувати поліп можливо навіть просто зробивши огляд за допомогою отоскопа.
Більш глибше розташування поліпів потребує проведення ендоскопії носа (введення гнучкої трубки з підсвічування та камерою на кінці). Не є виключенням коли можуть знадобитися КТ та МРТ, аби точно визначити розмір і розташування поліпів у глибших ділянках пазух і оцінити ступінь набряку та подразнення.
З метою визначення причини тривалого запального процесу, що спровокували утворення поліпів лікар може призначити тести на алергію, лабораторні дослідження крові.
Тактика лікування залежатиме від стадії розвитку поліпів. Ліки рекомендуються як засіб першої лінії лікування невеликих новоутворень, щоб запобігти їх збільшенню. Так медикаментозно можливе призначення препаратів (назальних стероїдів, антигістамінні, антибіотиків – за показаннями) для зменшення запального процесу, полегшення симптомів закладеності та відповідно розмірів поліпів.
При відсутності результату від консервативних методів лікування проводиться оперативне втручання з повним видаленням поліпів – поліпектомія. Більші поліпи потребують видалення ендоскопічним методом. Майже одразу стан пацієнта покращиться. Однак попри хірургічне видалення, носові поліпи, швидше за все, повернуться. Хоча точні терміни встановити неможливо.
Ні в якому разі не можна намагатися видалити поліпи в носі в домашніх умовах. Такі спроби можуть завершитися серйозною кровотечею та розвитком інфекційного процесу.
Також не варто забувати, що діагностувати новоутворення як поліп може виключно лікар.