Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Чому може виникнути сліпа пляма на оці?

Чому може виникнути сліпа пляма на оці?Складно повірити, але в обох наших очах є сліпа пляма, про яку ми зазвичай не здогадуємось. І це є норма. Однак коли даний стан повинен викликати занепокоєння, з'ясуємо далі.

Сліпа пляма або скотома являє собою місце, де зоровий нерв з’єднується з сітківкою та не має світлочутливих клітин. Тому в цій ділянці людина нічого не бачить.
Зазвичай це явище є нормою та не повинно викликати занепокоєння.

Механізм розвитку

Насамперед зауважимо, що сліпа пляма є ділянкою, де зоровий нерв та кровоносні судини виходять з очного яблука. Відповідно зоровий нерв пов'язаний з мозком та переносить до нього зображення з наступним обробленням. При цьому коли присутня сліпа пляма мозок зазвичай заповнює будь-яку необхідну інформацію на основі зображень навколо неї, тому це є непомітним. Прикладом такої ситуації є відображення на бокових дзеркалах в автомобілях, коли машини, що їдуть поруч, часто потрапляють у сліпу зону. Бічні дзеркала дають іншу точку зору на ту саму ділянку.

Основні причини сліпої плями

У кожного з нас присутня крихітна сліпа пляма, у якій зоровий нерв проходить через поверхню сітківки. Ця ділянка немає фоторецепторів та відповідно фоторецепторних клітин, які виявляють світло, що і створює сліпу пляму. Без фоторецепторних клітин око не може надсилати повідомлення про зображення в мозок.
 
При відсутності зі сторони сліпої плями збільшення хвилюватися не варто. В протилежному випадку коли вона розширюється, або якщо у полі зору є інші сліпі плями це явище не є нормою та потребує звернення до окуліста.
 
Так деякі сліпі плями спричинені мігренню, тоді як інші - більш серйозними захворюваннями, такими як глаукома, дегенерація жовтої плями або відшарування сітківки. Також поява скотоми може свідчити про розвиток пухлини мозку, високого АТ, діабетичної ретинопатії, стан викликаний цукровим діабетом. Діабетична ретинопатія викликає пошкодження сітківки та може призвести до сліпоти.

Характерні ознаки

Скотома може виглядати як темна, нечітка або розмита пляма. Рідше вона проявляється у вигляді однієї плями мерехтливого чи дуги світла. Деякі інші симптоми порушення включають проблеми з баченням певних кольорів або відчуття відсутності чіткості при тьмяному освітленні.

Тактика

Самостійно встановити сліпу пляму можливо пройшовши простий тест:
  1. Намалювати на аркуші паперу маленьку крапку.
  2. Приблизно в 15 см праворуч від точки поставити маленький знак плюс (+).
  3. Праве око заплющується, а папір тримається на відстані 50 см від себе. 
  4. Далі варто сфокусуватися на знаку “плюс” лівим оком та повільно наближати папір, при цьому не дивлячись на знак “плюс” правим оком.
  5. У якийсь момент крапка зникне з поля зору, що і є сліпою плямою сітківки. Якщо закрити ліве око та подивитися на крапку правим оком й повторити дії, знак “+” має зникнути в сліпій плямі іншого ока.
Щодо лікування, то вона призначатиметься на підставі основної причини. Так скотома, яка з’являється перед головним болем мігрені, як правило, тимчасова і зникає протягом години. Постійні або фіксовані скотоми неможливо виправити за допомогою окулярів або хірургічного втручання, але часто лікування основної причини (наприклад, високого кров’яного тиску) допоможе запобігти утворенню нових сліпих плям. Тому лікарем буде рекомендовано використовувати зорові засоби, щоб компенсувати погіршення зору (великі цифри на телефоні, аудіокниги).
Допомогти зменшити скотому за певними дослідження можуть також спеціальні вправи для очей. 

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED


Алкофарм