Катаракта: основні причини помутніння кришталика ока

Катаракта - це патологічний процес, що супроводжується помутнінням кришталика ока. Як наслідок це призводить до зниження гостроти зору та зображення предметів як у тумані.
Зовнішньо це виглядає, як щільна каламутна ділянка. Механізм розвитку захворювання полягає утворенні згустків білками в оці, що заважають кришталику надсилати чіткі зображення на сітківку.
Цей процес є повільним, однак в кінцевому результаті спричиняє порушення зору. Не є виключенням, коли катаракта виникає на обох очах.
За статистичними даними випадки даного недугу припадають на людей похилого віку. Хоча вже сьогодні починаючи з 40 років хвороба починає наздоганяти.
В залежності від локалізації патологічного процесу та його перебігу розрізняють декілька форм катаракти. Так ядерна катаракта утворюється в середині кришталика, а сам центр ока стає жовтим. Катаракта, яка утворюється у вигляді клиноподібної форми навколо країв центра ока діагностується як кортикальна катаракта.
Задня катаракта має швидкий розвиток та супроводжується ураженням задньої частини кришталика.
Вроджена катаракта - виникає при народженні або формується протягом першого року життя дитини.
Вторинна катаракта є результатом певного захворювання або приймання ліків.
Також виділяють травматичну форму захворювання, що відповідно виникає після травми та променеву - як побічний ефект від проходження променевої терапії при раку.
Основні прояви катаракти
- Зір стає нечітким.
- Порушення кольорового сприйняття (предмети набувають вицвівший колір).
- Проблеми із баченням вночі, поява мерехтіння перед очима.
- Підвищена чутливість до світла.
- Подвійне зображення на ураженому оці.
Які фактори впливають на розвиток катаракти?
- Вплив ультрафіолетового випромінювання.
- Шкідливі звички (куріння та зловживання алкоголем).
- Приймання певних лікарських препаратів (наприклад, тривала терапія стероїдами).
- Наявність в анамнезі деяких захворювань (наприклад, цукровий діабет, глаукома).
- Травма ока.
До факторів, що підвищують ризики розвитку катаракти окрім вище зазначених можна віднести старший вік особи, ожиріння та високий кров'яний тиск, наявність катаракти в сімейному анамнезі.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу потребує проведення комплексного огляду очей, від перевірки зору на різних відстанях, біомікроскопії до вимірювання очного тиску.
Тактика лікування насамперед залежатиме від тяжкості захворювання. Так при бажанні хворого можливо обмежитися симптоматичною терапією застосувавши окуляри зі збільшувальними лінзами. Хоча даний метод не поверне кришталику прозорість.
У тому випадку, якщо захворювання впливає на якість життя пацієнта та на перебіг інших супутніх станів, це є прямим показанням до проведення оперативного втручання. Сьогодні це і є золотим стандартом лікування катаракти, враховуючи що сучасна медицина дає можливість не чекати поки вона “дозріє”.
Метод проведення операції обирається в індивідуальному порядку, з наступним видаленням помутнілої частини кришталика та заміни його на штучний (інтраокулярну лінзу).
З метою зменшення ризиків захворювання варто дотримуватися правильного харчування, контролюючи свою вагу та відмовившись від шкідливих звичок. Влітку очі теж потребують захисту від сонця, тому використовуйте сонцезахисні окуляри. Також регулярно тримайте під контролем цукровий діабет та інші захворювання, які наявні у вас в анамнезі.
Важливо розуміти, що ігнорування проявів катаракти у майбутньому може призвести до сліпоти. Тому в обов'язковому порядку зверніться до лікаря офтальмолога.