Синдром сухого ока: основні причини та методи лікування

Синдром сухого ока (сухий кератит) - це рецидивуюче або постійне відчуття сухості очей, внаслідок недостатнього продукування сліз.
Як наслідок очі можуть бути схильними до бактеріальних інфекцій, запальних процесів з наступним формуванням рубців на рогівці.
Також стан викликає дискомфорт та може погіршити якість життя. Пацієнту тяжко тримати очі відкритими або він не зможе працювати чи керувати автомобілем через сильну сухість очей. Хвороба сухого ока може варіюватися від легкої до надзвичайно важкої форми.
Які фактори впливають на розвиток синдрому?
Механізм розвитку синдрому полягає в порушенні роботи залоз. Так якщо вони, не виробляють різні елементи сліз, запалені або не продукують достатньо води, масла або слизу, як наслідок це й призводить до появи “сухого ока”.
До можливих причин синдрому сухого ока відносять:
- замісна гормональна терапія;
- вплив вітру або сухого повітря;
- алергія;
- приймання деяких ліків (наприклад, антигістамінні препарати, протизаплідні таблетки та антидепресанти);
- віковий фактор (50+);
- тривале носіння контактних лінз;
- надмірне проведення часу за екраном гаджетів. Відмітимо, що багатогодинне споглядання екрана комп’ютера пригнічує рефлекс моргання, що також призводить до більшої сухості очей.
Відмітимо, що синдром сухого ока частіше зустрічається у людей віком 50 років і старше. При цьому більшість із них саме жіноча стать. Також ризики підвищуються при наявності в анамнезі хронічної алергії, захворювань щитоподібної залози, ревматоїдного артриту та ін.
Основні симптоми
- Відчуття печіння в оці.
- Больовий синдром.
- Гіперемія.
- Сльозотеча: сльози подібні до сльозовиділення, яке запускається, коли щось потрапляє в очі. Їх ще називають рефлекторними сльозами.
- Швидка втомлюваність очей.
- Нечіткий зір.
Як правило симптоми посилюються після довгого дня, і вони менш помітні відразу після пробудження.
Надалі занедбання захворювання та відсутність належного лікування може призвести до серйозних проблем:
- запалення та інфекції;
- подряпин на поверхні ока;
- ерозії рогівки;
- рубців на очах.
Діагностика та тактика лікування
Діагностика сухості очей часто передбачає виключення інших захворювань з боку органу зору. Адже деякі наслідки сухості очей можуть бути подібні до наслідків алергії, вірусного кон’юнктивіту, ураження рогівки, мігрені та навіть паралічу Белла.
Додатково лікар проводить офтальмологічний огляд та тест Ширмера (на край нижньої повіки накладають смужку спеціального паперу для вимірювання кількості сліз, що утворюється в оці з часом).
Як правило, сухість очей вважається хронічним захворюванням. Тому одним з основних методів боротьби з синдромом сухого ока є очні краплі, які підвищують вологість очей.
В окремих випадках спеціалістами практикується застосування так званих сльозових пробок, мета яких заблокувати дренажні отвори в куточках очей. При тяжких станах даний метод може бути рекомендованим як постійне рішення.
Додатково призначаються протизапальні засоби з метою зменшення ризиків пошкодження рогівки.
Оперативне втручання показане у разі відсутності результату від попередньої терапії. Так дренажні отвори у внутрішніх кутах очей можуть бути назавжди закорковані, для підтримання достатньої кількості сліз.
З метою створення сприятливих умов в домашніх умовах доцільним буде використовувати зволожувач повітря, обмежити використання контактних лінз та часу який проводиться перед комп’ютером або телевізором.
Якщо сухість очей спричинена факторами навколишнього середовища, варто спробувати змінити спосіб життя. До прикладу це може бути уникання впливу диму від цигарок, захист очей від впливу вітру та сонця. У разі застосуванні контактних лінз краще зробити вибір на користь м'яких виробів. Вони допомагають залишати очі вологими та краще дихати, ніж жорсткі лінзи.
Запам'ятайте, якщо ваші очі сухі, і ви раптом не можете бачити так добре, як раніше, негайно зверніться до лікаря офтальмолога. Ознайомитися з переліком спеціалістів України можливо за допомогою Всеукраїнського каталогу клінік ITMED.