Себорейний дерматит: основні причини появи лупи
Лупа є досить поширеним явищем серед населення. Однак чи знаєте Ви, що вона є ознакою дерматологічного захворювання під назвою себорейний дерматит?
Себорейний дерматит - це патологічний стан хронічного характеру, що характеризується розвитком гіперчутливості шкіри голови та інших її ділянок до грибка під назвою Pityrosporum ovale, що проявляється у вигляді появи лущення.
Відзначимо, що поява лупи є ознакою стертої й легкої форми себорейного дерматиту.
Захворювання належить до форм екземи та супроводжується ураженням ділянок шкіри, що багаті на сальні залози (голова, обличчя, тулуб).
Дерматит може розвиватися як у дорослих, так і дітей з діагностуванням відповідної форми.
За статистичними даними більшість випадків припадає на чоловічу стать, що пов'язано з особливостями складу поту. Типовими особливостями себорейного дерматиту є загострення в зимовий період. Також загострення може залежати від супутніх захворювань, наприклад протікання панкреатиту, езофагіту тощо.
Основні причини себорейного дерматиту
Як зазначалося вище тригером захворювання є грибок, надмірне продукування якого активується під впливом наступних факторів:
- спадкова схильність;
- постійні стреси;
- захворювання ШКТ;
- порушення гормонального балансу;
- незбалансоване харчування.
Характерні симптоми
Прояви захворювання дають про себе знати починаючи з підліткового віку. Хоча не є виключенням його розвиток в дорослому та похилому віці.
- Поява лускатих плям кільцеподібної форми на шкірі голови (в тому числі й на бровах, вусах, віях), шкірних складках, обличчі (лоб, вилиці, носогубні складки).
- Краї повік стають гіперемованими з характерним лущенням.
- Поверхневе запалення волосяних фолікулів в ділянках щік та тулубі.
- Незначний свербіж або його повна відсутність.
Влітку під дією сонячних променів симптоми не мають вираженого характеру.
Тактика лікування
Тактика лікування буде направлена на призначення насамперед місцевої терапії у вигляді протигрибкових препаратів, глюкокортикостероїдів, протизапальних. При більш складному перебігу лікарські засоби приймаються перорально. Додатково для поліпшення процесу проводиться фізіотерапія та дотримання дієти.
Кожна ділянка ураження будь-то обличчя чи голова, матимуть свої особливості в проведеній терапії. Так, наприклад для голови доцільним буде застосування лікувальних шампунів, що містять саліцилову кислоту, дьоготь, селену, кетоконазол тощо.
Дитячий себорейний дерматит
Дитяча форма СД у більшості випадків зустрічається у малюків до трьох місяців з самостійним зниканням до року.
Характерними проявами є поява рожевих плям, які лущаться з поширенням на ділянки тіла зі складками (пахвові та пахові складки). Виниклі висипання не причиняють дискомфорту.
Звісно, що ми не змозі назавжди позбутися від грибка, оскільки це є умовно патогенною мікрофлорою, що в нормі є присутніми на нашій шкірі. Проблема полягає в надмірному їх продукуванні. Тому зверніться до спеціаліста (дерматолог чи трихолог), а не усувайте лупу народними методами чи засобами з аптеки. Насамперед тому, що попри зовнішні прояви захворювання, вогнище проблеми може критися всередині організму.