Як рівень гормонів впливає на стан шкіри?

Наша шкіра являє собою нервово-гормонально чутливий орган, який надмірно може реагувати на стрес, емоційні зміни та внутрішні біохімічні процеси. Основою хорошого стану нашої шкіри є так звані «три кити», а саме нейромедіатори та гормони: дофамін, окситоцин й серотонін. Усі три нейромедіатори беруть участь у регуляції настрою, поведінки та багатьох фізіологічних процесів. До інших гормонів, які мають найбільший вплив на шкіру відносять естроген, прогестерон, тестостерон.
• Серотонін
Серотонін це гормон щастя та спокою.
Його функція полягає у регулюванні настрою та стресостійкості, контролю сну та апетиту, забезпечення терморегуляції. А це відповідно забезпечує стабільність нашої нервової системи.
Продукування ж серотоніну відбувається під час фізичних навантажень, впливі сонячного світла, вживання продуктів з високим вмістом триптофану (наприклад, шоколад, банан).
Коли ж рівень серотоніну при впливі певних факторів знижується спостерігається ряд негативних змін, від порушення сну, тривожності до подразнення та акне зі сторони шкіри.
• Дофамін
Дофамін - гормон мотивації та задоволення.
Він бере участь у складному механізму мозку, що відповідає за мотивацію. Також гормон сприяє хорошому запам’ятовуванні та концентрації, регулює рухову активність.
Вироблення дофаміну можливе під час фізичних навантажень, отриманні нагород, досягненні поставленої мети чи інших приємних подій.
При низькому рівні дофаміну може виникати апатія. Шкіра виглядає стомленою, тьмяною, уповільнюється регенерація.
• Мелатонін
Мелатонін тісно пов'язаний зі сном. Тобто без якісного сну його вироблення неможливе. Як наслідок це викликає окиснювальний стрес, який в нормі нейтралізує мелатонін.
Це сприяє візуальному старінню шкіри (втрати блиску та еластичності).
• Естроген
Естроген часто називають «гормоном краси» чи «підсилювачем сяйва»
Він бере участь у продукуванні колагену, зволоженні шкіри (підвищує рівень гіалуронової кислоти), регулюванні активності меланоцитів, допомагаючи вирівняти тон шкіри та зменшити гіперпігментацію.
Коли рівень естрогену високий, шкіра, як правило, виглядає сяючою, пружною та гладкою. Однак, оскільки рівень естрогену знижується з віком (особливо під час менопаузи), можна помітити підвищену сухість, дрібні зморшки та обвисання шкіри.
• Окситоцин
Окситоцин називають гормоном кохання.
Функція гормону полягає у зменшенні рівня стресу та тривожності, формуванні прихильності та посиленні довіри.
Рівень окситоцину в організмі підвищується при сексуальному контакті, під час пологів та годування груддю (сприяє зміцненню зв'язку між матір'ю та дитиною), проявах турботи.
При низькому рівні збільшується рівень стресу, може посилюватися чутливість шкіри та виникати сухість й почервоніння.
Тактика
Звісно, що коли виникають проблеми зі шкірою, людина в першу чергу звертається до косметолога. І в цьому випадку якщо лікар дійсно є спеціалістом, він повинен визначити, що саме є причиною змін. З цією метою пацієнта повинен проконсультувати лікар ендокринолог та після отриманих результатів обстеження призначити відповідне лікування.
Самостійно доглядати за шкірою, ураженою гормональними змінами можливо підтримуючи водний баланс. Потрібно пити багато води та використовувати зволожувальні засоби для боротьби з сухістю, спричиненою коливаннями гормонів, особливо під час менопаузи або дисбалансу щитоподібної залози.
Оскільки кортизол може завдати шкоди шкірі, доцільним буде контролювати рівень стресу. Так практика технік зняття стресу, таких як йога, медитація або глибоке дихання, може допомогти зберегти шкіру чистою та спокійною.
Гормональні зміни можуть впливати на оновлення клітин шкіри. Тому ніжне відлущування допомагає видалити мертві клітини шкіри, підтримує чистоту пор та зменшує висипання.
Звісно, що раціон повинен бути збалансованим та містити продукти багаті на омега-3 жирні кислоти, антиоксиданти та вітамін С.
Пам’ятайте, що причина візуальних змін найчастіше криється всередині організму. Тому не займайтеся самостійним усуненням проблеми. Також не забувайте бути фізично активним та дізнайтеся більше про свій гормональний баланс й правильно його підтримуйте.