Основні ознаки дефіциту цинку в організмі
Цинк являється одним з важливіших елементів в організмі. Однак дуже часто він залишається недооціненим та згадується лише при виникненні проблем зі шкірою та волоссям, коли ні корекція в харчуванні, ні візити до косметолога не дали результатів. Зазначимо, що цинк бере участь майже у всіх процесах організму. Яких? Далі з'ясуємо.
Цинк займає друге місце (після заліза) по найбільшій концентрації в організмі, так найвища кількість зосереджується в кістках та м'язах, а також передміхуровій залозі та спермі.
Необхідна кількість цинку для нашого організму залежить від віку та маси тіла. Доза може коливатися від 5 до 12 мг на добу. Цинк не має властивості накопичуватися в організмі, відповідно залишки виводяться з сечею. Безпечною дозою на добу вважається 40 мг, лікарі рекомендують розділювати добову дозу на 3-5 приймань.
При прийманні вітамінних добавок важливо розумітися на тому, що з чим необхідно комбінувати. Тому ще раз наголошується на необхідності попередньої консультації з лікарем. Так найчастіше в склад препаратів з цинком входить магній, а от кальцій, фолієву кислоту та інші певні види тяжких металів важливо при цьому виключити, оскільки у результаті не відбувається засвоєння всіх поєднаних елементів.
В першу чергу ми маємо отримувати цинк в його природному вигляді, тобто з харчовими продуктами, а саме з м'ясом, морепродуктами, насінням гарбуза, горіхами. Постійне їх вживання буде найкращою профілактикою розвитку дефіциту цинку.
Функції цинку
Цинк є мікроелементом, який є дуже важливим для роботи імунної системи, регуляції активності генів, регенерації тканин при виникненню ран та функціонування мозку. Також значна роль елементу в участі у наступних процесах:
- біосинтез специфічних гормонів (наприклад, інсулін, тестостерон);
- формування повноцінного функціонування імунної системи (саме тому в умовах пандемії значний попит на препарати цинку);
- антиоксидантна дія.
Симптоми дефіциту цинку
На жаль дефіцит цинку не має специфічних проявів, однак навіть при виникненні вказаних далі станів необхідна консультація лікаря:
- спотворення нігтів;
- випадіння волосся;
- постійні висипання на обличчі;
- втрата апетиту;
- зниження гостроти зору;
- роздратованість та емоційна лабільність;
- еректильна дисфункція та порушення синтезу статевих гормонів;
- гальмування розвитку в дитячому віці;
- поява частих застуд, внаслідок зниження імунітету.
Найчастіше дефіцит цинку виникає у людей, які мають алкогольну залежність, вегетаріанці, жінки в період вагітності та лактації, при наявності патології ШКТ, коли відзначається порушення засвоєння нутрієнтів (хвороба Крона).
Показання до приймання цинку
Спеціалісти відзначають ефективність приймання добавок цинку при розвитку наступних станів:
- запобігання та лікування діареї (у дітей);
- кишкові інфекції;
- хронічні вікові патології (наприклад, остеопороз);
- ВІЛ-інфекція.
Сьогодні приймати самостійно мінеральні добавки є дуже поширеним явищем, особливо у зв'язку пандемії коронавірусної інфекції, коли населення всіма методами старається підвищити імунні сили організму. Однак, варто пам'ятати, що самостійне призначення доз цинку може викликати хронічне передозування, яке буде проявлятися у вигляді нудоти, судом, анемії та послаблення імунітету - до всього того, що елемент мав покращувати. У чоловіків надмірне вживання цинку упродовж дня призводить до підвищених ризиків розвитку раку простати, також не варто самостійно приймати цинк вагітним та жінках у період лактації.
Тому найкращим та правильним варіантом є першочергове звернення до лікаря з наступною здачею лабораторних аналізів. Тільки лікар призначить необхідне дозування без шкоди для здоров'я.