Вітамін Е: основні симптоми дефіциту та надлишку в організмі

Наразі розберемо детальніше саме вітамін Е, який відповідає за наше самопочуття та зовнішній вигляд.
Вітамін Е – це антиоксидант з жиророзчинними властивостями. Антиоксиданти можуть захищати клітини від впливу вільних радикалів, молекул, що утворюються, коли організм розщеплює їжу або контактує з тютюновим димом чи радіацією. Враховуючи, що жиророзчинні вітаміни зберігаються в жирі, вони можуть накопичуватися у ньому, особливо якщо ви споживаєте їх надмірну кількість через їжу або добавки. Саме тому передозування вітаміном є набагато не безпечнішим ніж його дефіцит.
Рекомендована добова норма вітаміну Е для дорослих становить 15 міліграмів на день.
Основні симптоми дефіциту вітаміну Е
1. Сухість та лущення шкіри.
2. Поява пігментних плям.
3. Загальна слабкість і швидка стомлюваність.
4. Слабкість у м'язах.
5. Периферична нейропатія.
6. Погіршення зору.
7. Симптоми анемії.
Тактика при дефіциті
Більшість людей отримують достатню кількість вітаміну Е зі збалансованого харчування. Тому медичні працівники не часто рекомендують людям приймати добавки вітаміну Е. При розвитку дефіциту Е дозування та тривалість прийому препаратів повинно призначатися лікарем. Зазвичай курс прийому триває 30 днів. Після цього необхідно зробити перерву на такий самий проміжок часу, а після – продовжити прийом за необхідності або за вказівками лікаря.
При прийманні вітаміну Е (як, втім, будь-якого іншого вітаміну) варто знати ряд правил та обмежень. Наприклад, варто враховувати, що вітамін Е добре поєднується з вітамінами А та С. При цьому вітамін Е не можна застосовувати з вітаміном D та залізом.
Самостійне та неконтрольоване вживання добавки також може мати ряд серйозних ризиків. Це головним чином стосується високих доз та людей, які мають інші захворювання або перенесли серцевий напад чи інсульт. Деякі дослідження показують, що прийом вітаміну Е перорально може підвищити ризик раку простати.
Також вітамін Е небажано пити вагітним жінкам.
Пам’ятайте, що вітамінні добавки не є основою. Заповнення вітаміну першочергово повинно відбуватися при дотриманні правильного та збалансованого харчування. Адже дефіцит може спостерігатися саме у разі неправильного раціону. Прикладом джерела вітаміну є зелень, висівки та злаки, молоко, броколі, печінка, шпинат, яйця, обліпиха.
Основні прояви надлишку вітаміну Е
1. Підвищення артеріального тиску.
2. Кровотеча (високий рівень сприяє розрідженню крові).
3. Нудота та блювання.
4. Метеоризм.
5. Діарея.
Тактика
Лікування незначної токсичності вітаміну Е включає припинення використання добавки вітаміну Е, але більш серйозні ускладнення можуть вимагати медичного втручання.
Найкращий спосіб запобігти токсичності вітаміну Е, це підтримувати його щоденне споживання як з добавок, так і з продуктів харчування — нижче гранично допустимої норми.
Передозування навряд чи станеться в результаті вживання лише продуктів, багатих на вітамін Е. З усім тим, добавки вітаміну Е можуть почати впливати на ліки, насамперед це стосується приймання кроворозріджувальних препаратів.