Які симптоми будуть вказувати на опущення нирок?

Опущення нирок має довгу історію суперечок щодо його діагностики та лікування. Однак тепер візуалізаційні дослідження можуть підтвердити наявність захворювання і те, що відомо як плаваюча нирка.
Нефроптоз — це патологічний стан, що супроводжується опущенням однієї або обидвох нирок, приблизно на 5 сантиметрів нижче свого правильного положення в черевній порожнині (в положенні стоячи). Тобто нирка людини опускається в таз, коли вона встає.
Нефроптоз також можна назвати плаваючою ниркою, блукаючою ниркою або птозом нирки.
Відмітимо, що дане захворювання варіюється від безсимптомного перебігу до розвитку тяжкого стану з боку пацієнта.
Які симптоми характерні при опущенні нирок?
Більшість людей з нефроптозом не мають жодних симптомів.
Однак не є виключенням, коли скарги все ж виникають. Ознаки можуть проявлятися коли хворі перебувають в положенні стоячи, та полегшуються при лежанні.
До цих симптомів можна віднести:
- гострий біль у боці з іррадіацією в пахову область;
- нудота та блювання;
- підвищення артеріального тиску;
- відчуття тяжкості в животі;
- гематурія (кров у сечі) та/або протеїнурія (надлишок білка в сечі);
- поява частих випадків інфекцій сечовивідних шляхів.
За статистичними даними ураження припадає на праву нирку, рідше - ліву нирку. Не є виключенням нефроптозу обох нирок.
Основні причини
Нефроптоз є вродженим захворюванням. При цьому як і інші органи, нирки є відносно рухливі. Тобто вони без проблем можуть зрушитися на пару сантиметрів.
Коли виникає захворювання нирки опускаються більш ніж на 5 сантиметрів, при переході із положення лежачи в положення стоячи. Достеменно причини цього є невідомими.
Однак існує думка, що рухливість нирок пов'язана з недостатньою опорою сполучних тканин, які оточують нирки.
Причинами, що послаблюють зв’язки, які утримують нирку всередині тіла, можуть бути наступні:
- раптова, різка втрата ваги;
- вагітність і пологи;
- травми живота;
- часті інтенсивні фізичні навантаження.
Відмітимо, що особи з нефроптозом, як правило, мають певні риси, які підвищують ймовірність розвитку захворювання. Наприклад, низька маса тіла, камені в нирках, високий кров'яний тиск, більша, ніж зазвичай, площа в тілі, що містить нирки.
Діагностика та тактика лікування
Нефроптоз найкраще діагностувати за допомогою серії візуалізаційних досліджень. При цьому швидше за все, лікар призначить проведення тесту з додаванням у кров барвника, щоб допомогти дослідити нирки.
Спеціалісти відзначають, що при відсутності скарг зі сторони нирок нефроптоз не вважається шкідливим станом і відповідно не потребує спеціального лікування. Загальні рекомендації можуть включати корекцію маси тіла (збільшення ваги), уникання значних фізичних навантажень та ін.
При наявності показань сьогодні нефроптоз лікують за допомогою хірургічної процедури, відомої як лапароскопічна нефропексія.
Дана малоінвазивна процедура дає можливість зменшити больові відчуття та суттєво покращити якість життя пацієнта.
Щодо можливих ускладнень, то деякі особи з симптоматичним нефроптозом можуть відчувати синдром, який називається кризою Дітля. Дане ускладнення характеризується перекриттям сечоводу плаваючою ниркою. Як наслідок це додатково викликатиме скарги у вигляді зменшення сечовипускання, нудоти, тахікардії, гематурії та ін.
Тому при підозрі на нефроптоз важливо звернутися до лікаря. А ще краще не нехтувати профілактичними оглядами та щорічно приділяти увагу дослідженню стану нирок.