Полікістоз нирок: основні симптоми утворення кіст
Полікістоз нирок - це патологічний стан, спадкового генезу, що призводить до формування кіст заповнених рідиною. Як наслідок захворювання може спричинити погіршення функції нирок та в кінцевому підсумку викликати ниркову недостатність.
У більшості випадку полікістоз нирок супроводжується формуванням кіст і в печінці.
Які симптоми характерні для полікістозу нирок?
Дуже часто захворювання має безсимптомний перебіг, відповідно людина може тривалий час жити навіть не підозрюючи про наявність порушення. Перш ніж виникають скарги та характерні прояви полікістозу, кісти помітно збільшуються у розмірах.
Типовими симптомами при цьому є:
- больові відчуття у ділянці попереку, живота;
- поява крові у сечі;
- часте сечовипускання;
- часте загострення інфекційних процесів сечовивідних шляхів;
- блідість шкіри та легке формування синців на ній;
- слабкість, швидка стомлюваність;
- біль в суглобах;
- зміни зі сторони нігтьової пластини.
У дітей з аутосомно-рецесивним полікістозом нирок можуть розвинутися симптоми у вигляді високого артеріального тиску або частих позивів до сечовипускання.
При досяганні кістами великих розмірів, захворювання може ускладнюватися додатковим формуванням кіст в печінці та підшлунковій залозі, ослабленням стінок артерій, анемією, кровотечею при розриві кісти, печінковою та нирковою недостатністю.
Відмітимо, що на тяжкість перебігу полікістозу впливає й спосіб життя пацієнта. Тому у цьому разі буде доцільною відмова від куріння та алкоголю.
Основні причини
Основним провокуючим фактором полікістозу нирок є спадковість. Рідше захворювання виникає на тлі інших серйозних порушень нирок.
В залежності від типу успадкування й розрізняють кваліфікацію захворювання: аутосомно-домінантний полікістоз та аутосомно-рецесивний полікістоз.
Аутосомно-домінантний полікістоз, ще частіше називають дорослим. Зазвичай пік проявів виникає у 30-40 років. Аутосомно-рецесивна форма зустрічається набагато рідше, оскільки обидва батьки повинні нести ген хвороби.
Набута ж форма полікістозу не успадковується та найчастіше виникає при наявності проблем з нирками, наприклад нирковій недостатності та перебуванні на діалізі.
Діагностика та тактика лікування
Враховуючи спадковий фактор розвитку хвороби, лікарем в першу чергу встановлюється сімейний анамнез пацієнта з наступним лабораторним дослідженням крові (генетичні дослідження) та сечі.
Тести для візуалізації патологічного процесу включають проведення КТ та МРТ, УЗД.
Основна тактика лікування полягатиме в запобіганні ускладнень, насамперед контроль артеріального тиску та уникнення інфекції нирок (аби не допустити нагноєння кіст).
Додатково терапія включатиме призначення знеболювальних, антибіотиків, гіпотензивних та діуретиків.
Пацієнтам з полікістозом нирок показане дотримання дієти з обмеженим вживанням солі та білка. А також це обов'язкова відмова від шкідливих звичок, контроль маси тіла.
Оперативне втручання показане при усуненні дискомфорту у вигляді дренування кіст, що нагноїлися. Щодо необхідності пункції та дренування звичайних кіст нирок думки спеціалістів розходяться.
Також враховуючи поширене ускладнення полікістозу нирок - ураження печінки, лікарем проводитиметься подальший контроль функціонування органу.
При занедбаних випадках хвороби та розвитку ниркової недостатності можливе проведення діалізу з наступною трансплантацією нирки.
Пам'ятайте, що належна медична допомога може допомогти успішно боротися з симптомами захворювання протягом багатьох років.