Остеофітоз: основні причини появи кісткових шпор
Кісткові шпори або остеофітоз – це порушення, що супроводжується появою гладких виступів, які відходять від кістки.
Досить часто порушення не має симптомів та зустрічається в осіб вікової категорії 60+. Хоча молоді люди також можуть стикнутися з проблемою.
Як правило кісткові шпори виникають на кістках, які витримують велике навантаження, наприклад, на п’яті.
Характерні ознаки
Основним проявом порушення є поява виступів навколо суглобів. Їх легко помітити, оскільки вони роблять пальці трохи вузлуватими. Ці додаткові нарости кісткової тканини виглядають як гладкі грудки на вашій кістці.
У більшості випадків кісткові шпори невеликі й не викликають хворобливих симптомів.
Специфічні симптоми залежатимуть від місця розташування остеофітів. Так коли вони утворюються в коліні, людині може бути боляче випрямити ногу. Кісткові шпори також можуть утворюватися на плечі, що може викликати подразнення спричиняючи больові відчуття та набряк.
У стегні кісткові шпори також можуть бути болючими та обмежувати рухи.
Одним із поширеніших місць зростання кісткової шпори також є хребет. Якщо шпори утворюються на внутрішній стороні хребця, вони можуть тиснути на спинний мозок або його нервові корінці. Це може викликати не тільки біль, але й оніміння спини, верхніх та нижніх кінцівок.
Тобто вони можуть викликати симптоми, якщо подразнюють м’які тканини, перешкоджають руху суглоба або чинять тиск на сусідній нерв.
Основні причини
Найбільш поширеною причиною кісткових шпор є остеоартрит.
До тригерів порушення можна віднести спадковість, віковий фактор, погана постава, травми.
Загалом, кісткові шпори виникають, коли кістки або тканини навколо них пошкоджені та потребують відновлення. Тобто вони є побічним результатом процесу відновлення.
Діагностика та тактика лікування
Лікар з метою встановлення діагнозу призначить ряд обстежень серед яких рентгенографія, МРТ, УЗД, КТ. Додатково він проведе фізикальний огляд.
Тактика лікування обиратиметься залежно від причини. Якщо кісткова шпора викликає лише легкий біль та дискомфорт, та інколи стає помітною лікар може порекомендувати безрецептурний знеболювальний засіб. Ін'єкція стероїдів також може бути корисною для тимчасового зменшення набряку та запалення. Фізична терапія може допомогти, якщо вона спрямована на зміцнення м’язів навколо ураженого суглоба, включаючи хребет.
Якщо утворення спричиняє суттєвий дискомфорт та тисне на нервові закінчення пацієнтові може знадобитися оперативне втручання. Кожен тип шпори потребує певного виду операції. До прикладу її розташування в хребті потребує розміщення в уражений хребець певного типу «прокладки», а от кісткову шпору в плечі або коліні іноді можна видалити за допомогою артроскопічної хірургії.
Додатково лікар рекомендуватиме внести певні корективи у спосіб життя: схуднути, якщо присутня зайва вага, підтримувати правильну поставу, носити правильно підібране взуття.
У майбутньому варто розуміти, що при відсутності операції кісткові шпори залишаться, і попри призначене консервативне лікування можуть викликати дискомфорт. Твердження, про безоперативне розчинення кісткових шпор може стосуватися більше запалення навколо них. Ви можете зменшити набряк та біль у тканинах навколо кісткової шпори, зменшивши запалення. Надалі просто необхідно дотримуватися рекомендацій лікаря, аби зменшити прояви порушення.