Основні симптоми розриву меніска коліна
Меніск являє собою частинку хряща, що слугує так званою подушкою між стегновою та гомілковою кістками. У кожному колінному суглобі є по два меніски.
Відповідно розірваний меніск — це розрив міцного хряща всередині коліна.
Основні причини
Механізм розвитку розриву меніска полягає у прямому контакті під час певної діяльності або тиску від примусового повороту. Тобто підіймання важких предметів, раптовий поворот можуть призвести до травми. За статистикою більшість випадків розриву пов’язано саме з діяльністю спортсменів. Прикладом видів спорту, що підвищують ризики розриву меніска є футбол, баскетбол, теніс.
Однак такий тип травми може виникнути й у людей життя яких не пов’язано зі спортом. Так з віком меніск слабшає. Саме тому розриви частіше спостерігаються у людей старше 30 років. Також ризики підвищуються при наявності в анамнезі остеоартриту, захворювання суглобів. Особи, чий хрящ зношується (через вік або артрит), можуть стикнутися з розривом меніска від такого простого руху, як наступ на нерівну поверхню.
Характерні ознаки
- Поява характерного звуку (тріску) навколо колінного суглоба.
- Біль.
- Набряк.
- Симптоми блокування коліна.
- Труднощі при руху коліна або неможливість рухати ним у дозволених діапазонах.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбуватиметься на основі фізикального огляду, даних анамнезу з визначенням, що передувало травмі та ряду візуалізаційних обстежень (наприклад, рентгенографія, МРТ, УЗД).
При неможливості визначити причину больового синдрому, лікар може провести артроскопію. Процедура полягає у створенні доступу до коліна за допомогою невеликого розрізу з наступним введенням спеціальної крихітної камери та за необхідності додаткових інструментів.
Тактика лікування відбуватиметься в декілька етапів. При незначних пошкодженнях можливо обмежитися консервативними методами. Так доцільним буде застосувати холод, дати кінцівці відпочити та тримати її у підведеному положенні.
Важливо зменшити навантаження на суглоб. Для цього можна використовувати милиці та еластичний бинт.
Медикаментозна терапія включатиме знеболювальні та нестероїдні протизапальні препарати.
Фізична терапія може допомогти зменшити біль та збільшити рухливість й стабільність коліна.
Відсутність результату від лікування є показанням до проведення оперативного втручання. Лікар може порекомендувати артроскопічну операцію. Якщо розрив занадто великий для відновлення, хірург може видалити весь меніск або його частину. Однак надалі збільшуються ризики артриту, оскільки суглоб має менше амортизації та згодом може зруйнуватися.
Зменшити ризики розриву меніска можливо регулярно виконуючи фізичні вправи, зміцнюючи м’язи ніг. А під час заняттям спортом потрібно використовувати захисне спорядження або спеціальний бандаж для підтримки коліна, обов’язково перед вправами потрібно проводити розминку.