Нещаслива тріада або основні симптоми ураження колінного суглоба
Колінний суглоб проходить від нижньої частини стегнової до верхньої частини великогомілкової кістки. Ці дві кістки з'єднують зв'язки, що і забезпечує стабільність колінного суглоба.
Попри те, що ці зв’язки міцні та еластичні, надмірний тиск на них може призвести до їх розриву. Насамперед це стосується спортивних травм.
Нещаслива або страшна тріада належить до різновиду важкої травми, що включає три важливі частини вашого колінного суглоба, а саме одночасний розрив трьох критичних структур коліна.
Під час даного стану ураження зазнають:
- передня хрестоподібна зв'язка;
- медіальна колатеральна зв'язка;
- медіальний меніск.
Характерні ознаки
- Сильні больові відчуття у внутрішній частині коліна.
- Відчуття, що коліно «заблоковане».
- Набряк.
- Труднощі з пересуванням.
- Скутість та неможливість навантажувати коліно.
- Синці.
- Гучний звук «ляск», що свідчитиме про розрив зв'язок.
Відмітимо, що симптоми виникають раптово одразу після травми коліна.
Основні причини
Нещаслива тріада зазвичай виникає при сильному ударі по гомілці, коли ступня стоїть на землі. Так коліно «штовхається» всередину, спричиняючи скручування стегнової та гомілкової кісток у протилежних напрямках. Медіальний меніск та зв’язки розтягуються, а ризики розриву стають занадто високими.
Таке невдале поєднання позицій рідко трапляється в нормальних ситуаціях. Типовими випадками при яких може виникнути даний тип травми є заняття футболом, катання на лижах.
Також травми коліна в анамнезі можуть схиляти людину до майбутніх проблем. Так рубцева тканина та змінена біомеханіка можуть призвести до підвищеного ризику повторної травми або розвитку нещасної тріади.
Діагностика та тактика лікування
Насамперед лікар встановлює, що передувало виниклим симптомам та просить описати пацієнта як саме виникла травма. На основі цього опису і буде вирішено, чи є тріада нещасливою. Надалі проводиться ряд діагностичних тестів, серед яких МРТ, рентгенографія.
Тактика лікування обиратиметься залежно від серйозності травми.
При незначному розриві зв’язок та меніска можливо обмежитися консервативними методами лікування. Так достатнім буде забезпечити кінцівці спокій, застосовувати компреси з льодом з метою зменшення набряку, носити компресійні пов’язки та ортези (наколінники). Також коліно за можливості повинно знаходитися у припіднятому положенні. Додатково пацієнтові знадобиться проходження фізіотерапії.
За наявністю показань не варто відтерміновувати проведення оперативного втручання, адже у майбутньому це небезпечно ризиками артриту.
Метод хірургічного втручання буде залежати від серйозності травми. Сьогодні більшість операцій виконується за допомогою малоінвазивного підходу, який називається артроскопією. Так за допомогою невеликого розрізу хірург вставляє мініатюрні інструменти у коліно.
Як зазначалося вище фізична терапія є важливою частиною відновлення незалежно від того, чи було проведено оперативне втручання. Тривалість фізіотерапії займатиме від шести до дев’яти місяців, що забезпечить відновлення сили та діапазону рухів у коліні. Надалі коліно можна буде поступово почати навантажувати. Загалом більшість людей можуть повернутися до попереднього рівня активності.
Лікування нещасної тріади є складним процесом, точний курс лікування залежить від кількох факторів, таких як тяжкість кожної травми.
Пам’ятайте, що раннє розпізнавання ознак та симптомів може істотно змінити результати лікування та час одужання.