Ателектаз: основні симптоми ураження альвеол легень
Альвеоли - це місце, де відбувається обмін кисню та вуглекислого газу, відпрацьованого продукту тканин та органів. Для цього альвеоли повинні наповнитися повітрям.
Ателектаз - це патологія, що супроводжується порушенням процесу коли деякі альвеоли у легенях не заповнюються повітрям.
Залежно від основної причини, ателектаз може охоплювати різні за обсягом частини легень.
Основні симптоми
Прояви захворювання варіюються від незначних до досить серйозних. На це впливає й локалізація патологічного процесу та його прогресування.
Так, наприклад якщо залучено лише кілька альвеол або захворювання розвивається повільно, у хворого можуть не виникати скарги.
При прогресуванні ателектазу можуть виникати наступні симптоми:
- поверхневе та прискорене дихання;
- лихоманка;
- больові відчуття у грудях;
- хрипи та кашель;
- виділення мокротиння.
Зовнішньо спостерігається менше розширення грудної клітки.
У тому випадку, коли ураження зазнає значна площа альвеол, відбувається порушення надходження кисню у кров. Це своєю чергою супроводжується проблемами з диханням, різким болем у грудях, особливо під час глибокого вдиху або кашлю та ціаноз.
Які фактори впливають на розвиток ателектазу?
Факторів які впливають на розвиток ателектазу досить багато. Так в залежності від причини, що вплинула на розвиток захворювання розрізняють його обструктивну або необструктивну форму.
Обструктивний ателектаз виникає, коли в одному з дихальних шляхів розвивається закорковування. Це запобігає потраплянню повітря в альвеоли, і в результаті вони згортаються.
Причинами закорковування дихальних шляхів можуть стати, дрібні сторонні предмети, скупчення слизу, новоутворення дихальних шляхів.
Необструктивний ателектаз відповідно належить до будь-якого типу ателектазу, який не викликаний закорковуванням дихальних шляхів. Наприклад, медичні маніпуляції (наркоз, застосування дихального апарату), плевральний випіт, пневмоторакс.
До факторів які підвищують ризики розвитку ателектазу відносять перенесення торакальної хірургії, куріння, наявність ожиріння або вагітність, легеневі захворювання (астма, ХОЗЛ, муковісцидоз).
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбувається на основі проведення фізикального огляду, збору анамнезу та ряду діагностичних тестів: лабораторного дослідження крові, пульсоксиметрії, рентгенографії, КТ, бронхоскопії.
Лікування ателектазу залежить від основної причини та ступеня тяжкості симптомів.
Не є виключенням, що пацієнтові може знадобитися дихальний апарат до моменту доки легені не відновляться та не буде усунуто першопричину.
Відмітимо, що більшість випадків ателектазу не потребують хірургічного втручання. Можливими методами лікування виступає фізіотерапія грудної клітини (переміщення тіла в різних положеннях з використанням постукувальних рухів), бронхоскопія, дихальні вправи та дренування.
При тяжкому перебігу захворювання пацієнтові може знадобитися видалення невеликої ділянки або частки легені.
Тому аби запобігти розвитку ускладнень важливо при появі труднощів з диханням своєчасно звернутися за лікарської допомогою.