Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Плеврит: які основні причини та симптоми запалення плеври?

Плеврит: які основні причини та симптоми запалення плеври?Плеврит — це патологічний процес, що супроводжується запаленням плеври (слизової оболонки легень). Відмітимо, що плевра являє собою тканину, що захищає та амортизує легені. 

Плеврит виникає, коли набрякає оболонка (шар тканини) навколо легень або оболонка внутрішньої стінки грудної клітки. Це змушує два шари тертися один об одного, викликаючи гострий біль. 

Які основні симптоми плевриту?

Основним проявом плевриту є сильний біль (плевритичний біль), різкого та колючого характеру, що виникає під час дихання. Відповідно коли хворий затримує дихання або натискає на джерело болю, симптом полегшується. А коли чхає, кашляє або рухається - стан погіршується.
 
Додатково плеврит характеризується появою наступних ознак:
  • лихоманка та озноб;
  • загальна слабкість;
  • втрата апетиту;
  • біль, що локалізується з одного боку грудей, з можливою іррадіацією в плечі та спину;
  • поверхневе дихання, щоб уникнути відчуття болю.
Також запальний процес, може ускладнитися станом під назвою “плевральний випіт”. Для нього є характерним скупчення рідини, яка чинить тиск на легені та порушує їх функціонування. Як наслідок у хворого виникає задишка, озноб, сухий кашель, що також може бути ознакою приєднання інфекційного процесу.

Основні причини

Досить багато факторів можуть виступати причиною плевриту. Однак найпоширенішою є саме бактеріальна інфекція. 
 
Додатковими причинами можуть виступати злоякісні новоутворення, травми грудної клітки, ревматоїдний артрит, пневмоторакс, пневмонія та ін.
Захворіти на плеврит може будь-хто, але піддатися більшому ризику можливо: 
  • особам старше 65;
  • наявність стану, що викликає запалення у тілі;
  • приймання ліків, які викликають запальний процес.

Діагностика та тактика лікування

Встановлення діагнозу включає проведення ряду діагностичних тестів, різновид яких залежатиме від клінічної картини. Основою діагностики плевриту є рентгенографія, лабораторні дослідження крові, КТ та МРТ, УЗД.
При підозрі на плевральний випіт, показане проведення торакоцентезу. Дана процедура полягає в видаленні рідини, крові або повітря, за допомогою проколу голкою для наступного дослідження.
 
Тактика лікування буде залежати від основної причини. Саме її усунення дасть можливість позбутися запалення плеври.
Медикаментозна терапія включає призначення нестероїдних протизапальних, кортикостероїдів (при відсутності інфекційного процесу) для зменшення больового синдрому.
У тому випадку якщо розвинулася бактеріальна інфекція показана антибактеріальна терапія. Протизапальні будуть доцільними при ревматоїдному артриті, а антикоагулянти у разі розвитку тромбоемболії легеневої артерії.
Не є виключенням проведення оперативного втручання, наприклад коли запалення ускладнилося емпіємою (скупченням гною) або плевральним випотом. 

Важливо розуміти, що плеврит є захворюванням, що може бути викликаним багатьма причинами. Тому найкращою профілактикою запалення є ретельне стеження за здоров’ям та проходження своєчасних оглядів.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED


Алкофарм