Основні причини появи кашлю
Кашель в нормі є звичайною рефлекторною дією, що дає можливість очистити горло від слизу та інших сторонніх подразників.
Відповідно всі ми час від часу кашляємо. Однак ряд станів, може спричинити його частішу появу. Що це за стани та чи можуть вони становити загрозу для життя? З'ясуємо далі.
Кашель, який триває менш як трьох тижнів, є гострим. Більшість епізодів кашлю проходять або принаймні значно покращуються протягом двох тижнів.
Якщо виниклий дискомфорт триває від трьох до восьми тижнів і покращується до кінця цього періоду, це вважається підгострим кашлем. Постійний кашель, який триває більш як вісім тижнів, набуває хронічної форми.
Однак якщо наряду з появою кашлю виникають кров'янисті виділення або він є гавкаючим, це потребує негайного звернення до лікаря.
Основні причини появи кашлю
Кашель може бути спричинений, як тимчасовими, так і постійними умовами.
- Очищення горла від сторонніх подразників, наприклад такі як пил або дим. Відповідно такий вид кашлю є рефлекторним та є короткочасним.
- Віруси, бактерії (наприклад, застуда або грип).
- Куріння. У такому випадку кашель має хронічний характер та супроводжується характерним звуком (кашель курця).
- Бронхіальна астма, що зазвичай додатково супроводжується хрипами.
- Приймання певних лікарських препаратів та побічний ефект від них (наприклад, інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту (АПФ)). Відмітимо, що після припинення прийому препарату кашель припиняється.
- Пошкодження голосових зв'язок.
- Бактеріальні інфекції (наприклад, пневмонія, коклюш та круп).
- Тромбоемболія легеневої артерії (ТЕЛА).
- Серцева недостатність.
- Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ), що супроводжується поверненням вмісту шлунка назад у стравохід. Цей зворотний потік стимулює рефлекс у трахеї, що викликає у людини постійний кашель.
Коли поява кашлю повинна викликати занепокоєння?
Відзначимо, що у більшості випадків кашель або проходить повністю, або принаймні його перебіг значно покращується. Якщо кашель не зникає, то варто звернутися до лікаря, оскільки це може бути симптомом більш серйозної проблеми.
Поява наступних додаткових симтпомів потребує уваги зі сторони пацієнта:
- лихоманка;
- біль у грудях;
- головний біль;
- сонливість;
- відкашлювання крові;
- утруднене дихання.
Тактика
Тактика лікування кашлю залежатиме від причини, що його викликала.
Так, наприклад, кашель, викликаний вірусом, не можна лікувати антибіотиками. Однак ви можете зменшити його інтенсивність вживаючи достатню кількість води, полоскаючи горло соляним розчином, уникаючи подразників. Додатково можна використовувати протизапальні спреї, з метою полегшення дихання.
Якщо кашель, ймовірно, спричинений бактеріями, лікар призначить пероральні антибіотики. Також можуть призначити або відхаркувальні сиропи від кашлю, або засоби, що його пригнічують.
З метою визначення причини порушення, додатково лікар призначає ряд діагностичних тестів:
- рентгенографія;
- лабораторні дослідження крові та шкірні тести, при наявності підозри на алергію;
- аналіз мокротиння або слизу на ознаки бактерій або туберкульозу.
ЕХО-КГ буде показаним при підозрі на проблеми із серцем.
У випадках, коли попередні методи лікування або неможливі, або очікується, що кашель зникне без втручання, лікарі можуть призначити засоби, що пригнічують кашель.
Пам'ятайте, що самолікування може лише погіршити ваше самопочуття. Тому найкращим варіантом буде звернення за консультацією до свого сімейного лікаря для проходження обстеження з наступним призначенням належного лікування.