Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Астигматизм: основні симптоми неправильної форми рогівки ока

Астигматизм: основні симптоми неправильної форми рогівки окаАстигматизм – це патологічний стан, що характеризується порушенням зору у вигляді неправильної форми рогівки ока. Астигматизм є різновидом аномалії рефракції й ще його називають «помилкою заломлення». Це поширене захворювання очей, яке ускладнює чітке бачення.

Механізм розвитку захворювання полягає в появі неправильного вигину кришталика або рогівки. Це є передня поверхня ока. Замість однієї кривої, як у круглої кулі або бейсбольного м’яча, поверхня має яйцеподібну форму (форма зворотної сторони ложки). Як наслідок це призводить до проходження або заломлення світла до сітківки, спричиняючи розмитість або спотворення зображення.
 
Розрізняють два основних типи астигматизму, а саме рогівковий та лінзоподібний. До прикладу рогівковий астигматизм виникає, коли є дефект або викривлення рогівки. А от лінзоподібний - коли є спотворення лінзи.
Неправильний астигматизм, який є менш поширений, також виникає, коли око не повністю кругле. Але на відміну від звичайного астигматизму, коли око рівномірно має неправильну форму, неправильний астигматизм має нерівномірну кривизну. Цей дефект також викликає спотворення зору та розмитість.

Основні причини

Достеменно невідомо, що саме є причиною астигматизму. Однак спеціалісти дотримуються думки стосовно суттєвого впливу саме генетичного фактора.

До факторів ризику з розвитку порушення зору можна віднести наступні фактори:
  • спадковий фактор (наявність в родині випадків астигматизму та інших захворювань очей);
  • короткозорість або далекозорість;
  • рубцювання або витончення рогівки;
  • перенесення певних типів операцій на очах (наприклад, хірургічне видалення помутнілого кришталика).

Характерні ознаки

  1. Порушення здатності бачити вночі.
  2. Головний біль.
  3. Втома або дискомфорт.
  4. Розпливчасте, спотворене або нечітке бачення на всіх відстанях, тобто зблизька та далеко.
  5. Примруження очей.
  6. Подразнення очей.
Якщо ураження зосереджене лише в одному оці може виникнути «ліниве око» (амбліопія), у випадку якщо воно присутнє від народження. Уражене око не «вчиться» бачити, оскільки мозок ігнорує сигнали, які він отримує.
 
Зауважимо, що вищевказані симптоми є загальними. І для кожного можливий свій варіант розвитку клінічної картини. 

Діагностика та тактика лікування

Встановлення діагнозу відбуватиметься на основі проведення комплексного обстеження. Воно включатиме перевірку гостроти зору, перевірку рефракції, кератометрію (вимірювання кривизни рогівки).

Метою лікування астигматизму є покращення чіткості зору та комфорту очей. Щодо тактики лікування, то легкі випадки можуть його не потребувати. Однак ті випадки, що спричиняють проблеми з зором потребують медичного втручання. З цією метою лікарем може бути запропоновано застосування коригувальних лінз чи окулярів, ортокератологію  (жорсткі контактні лінзи для тимчасової корекції неправильної кривизни рогівки). Тяжкий перебіг астигматизму потребує оперативного втручання (рефракційна хірургія), що передбачає використання лазерів для зміни форми рогівки. 

Пам’ятайте, що регулярна перевірка очей та зору може допомогти офтальмологу негайно виявити проблеми.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED


Алкофарм