Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Гігантоклітинний артеріїт: ранні симптоми ураження судин очей

Гігантоклітинний артеріїт: ранні симптоми ураження судин очейВ нормі артерії несуть збагачену киснем кров від серця до решти тіла, що забезпечує належне функціонування організму. 

Однак при гігантоклітинному артеріїті артерії в голові зазнають запалення. Ці кровоносні судини набрякають та звужуються, що обмежує кількість крові, яку вони можуть нести. Як правило, ураження зазнають судини шкіри голови, шиї та рук. Тобто будь-яка велика або середня артерія може бути уражена, але набряк найчастіше виникає в скроневих артеріях. Вони знаходяться прямо перед вухами й продовжуються до шкіри голови.

Захворювання належить до типу васкуліту або захворювання, яке й викликає запалення кровоносних судин.

Надалі обмежене кровопостачання може вплинути на зір та спричинити його раптову втрату.  Відмітимо, що сліпота при гігантоклітинному артеріїті в основному спричинена ішемічною нейропатією зорового нерва.

Також  захворювання часто виникає при іншому розладі, яке називається ревматичною поліміалгією. Обидва частіше зустрічаються у жінок, ніж у чоловіків. Вони майже завжди вражають осіб вікової категорії 50+.

Характерні ознаки

Зазвичай захворювання спричиняє ураження кровоносних судин у голові. При цьому людина буде скаржитися на головний біль, особливо в ділянці скронь, а також біль в щелепі, швидку втому.

При ураженні зору клінічна картина супроводжуватиметься наступними станами:
  • двоїння в очах (диплопія);
  • больові відчуття навколо очей;
  • затуманення зору;
  • вогники перед очима;
  • чутливість шкіри голови;
  • тимчасова втрата зору на одне око або обидва ока. Це може спричинити звуження або закриття кровоносних судин очей.
Деякі люди не мають симптомів, до моменту втрати зору.

Основні причини

Достеменно невідома причина гігантоклітинного артеріїту. Однак спеціалісти відмічають можливий вплив генетичних факторів та факторів навколишнього середовища. Також  запалення артерій може бути пов’язано з аномальними атаками на стінки артерій імунною системою.

Також враховуючи статистику та часті випадки захворювання в осіб віком старше 50 років, похилий вік є також фактором ризику захворювання.

До інших тригерів захворювання можна віднести куріння та сімейний анамнез.

Діагностика та тактика лікування

Встановлення діагнозу відбуватиметься на основі ряду діагностичних тестів:
  • лабораторні дослідження крові;
  • МРТ та КТ;
  • позитронно-емісійна томографія;
  • перевірка гостроти зору
  • перевірка судин голови;
  • перевірка поля зору.
Найкращим способом підтвердити діагноз гігантоклітинного артеріїту є взяття біопсії скроневої артерії.

Досить часто гігантоклітинний артеріїт може бути важко діагностувати, оскільки його ранні симптоми нагадують симптоми інших поширених захворювань.

Тактика лікування полягатиме в призначенні медикаментозної терапії, а саме високих доз кортикостероїдів, таких як преднізолон. Це дасть можливість зберегти зір. Дійсно, раннє лікування є важливим, враховуючи ризики остаточної втрати зору або інсульту. При правильному лікуванні гігантоклітинний артеріїт рідко повертається.

Коли симптоми будуть під контролем, дозу стероїдів можна знижувати. При цьому більшість людей потребують більш ніж одного року лікування стероїдами, а деяким може знадобитися тривале лікування щоденними низькими дозами препарату.

Втрата зору через гігантоклітинний артеріїт може розвинутися досить швидко. Тому при появі таких симптомів як двоїння в очах, затуманення зору, біль в очах або втрата зору на одне око, потрібно якомога швидше звернутися до офтальмолога або звернутися до відділення невідкладної допомоги.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED


Алкофарм