Синдром неспокійних ніг: основні причини неврологічного розладу

Розрізняють первинну форму синдрому, яка не пов’язана з основним захворюванням. Та тип захворювання, коли воно насправді може бути відгалуженням іншої проблеми зі здоров’ям, наприклад нейропатії, діабету або ниркової недостатності.
На жаль синдром неспокійних ніг є хронічним захворюванням, тому лікування буде направлено на боротьбу з симптомами.
За статистикою жінки вдвічі частіше, ніж чоловіки, хворіють на синдром неспокійних ніг. Найбільш поширеним явищем з наявністю тенденції до більш тяжкого перебігу є період після середнього віку.
Характерні ознаки
- Сильне бажання рухати ногами, якому неможливо протистояти. Особливо воно стає інтенсивним в нерухомому положенні сидячи чи лежачи в ліжку.
- Нетипові відчуття, у вигляді поколювання, печіння, повзання мурах в ногах. Вони полегшуються при рухах кінцівок.
- Труднощі з увагою, запам'ятовуванням речей або концентрацією.
- Труднощі з засипанням та якістю сну. Адже бажання постійно рухатися може перешкодити здатності розслабитися або заснути.
Основні причини
Достеменно невідомо, що саме виступає причиною синдрому неспокійних ніг. Спеціалісти відмічають можливий вплив спадкового фактора та екологічного чинника.До інших можливих провокуючих факторів порушення, відносять:
- низький рівень заліза в крові;
- вплив надмірної кількості кофеїну та алкоголю;
- порушення дофамінових шляхів у мозку, що насамперед має тісний зв’язок з хворобою Паркінсона;
- депресія, психоз;
- наявність хронічних захворювань в анамнезі (наприклад, периферична нейропатія, цукровий діабет та ниркова недостатність);
- приймання певних лікарських препаратів (наприклад, протинудотні, антипсихотичні, антидепресанти та антигістамінні).
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбуватиметься на основі проведення фізикального огляду, чіткого встановлення перебігу клінічної картини та ряду діагностичних тестів. Вони можуть включати проведення лабораторних досліджень крові, перевірка нічного сну.
Важливо виключити інші неврологічні порушення, що мають схожий перебіг!Тактика лікування обиратиметься залежно від причини. До прикладу, якщо причиною порушення є дефіцит заліза, лікар допоможе скоригувати раціон та за необхідно призначити відповідні добавки.
Також для усунення безпосередньо ознак синдрому можливе призначення препаратів, що підвищують дофамін (дофамінергічні засоби), м’язових релаксантів, протисудомних, опіоїдів (при тяжкому перебігу). Додатково електростимуляція нерва збоку від коліна може допомогти усунути симптоми СНН.
Самостійно зменшити інтенсивність симптомів можливо обмеживши вживання алкоголю, тютюну та кофеїну, дотримуючись режиму сну та займаючись спортом. У випадку коли симптоми починають наростати можна помасажувати кінцівки, використати грілку або пакет з льодом.
Як зазначалося вище немає лікування від синдрому неспокійних ніг. Але відповідні препарати та модифікація способу життя можуть допомогти впоратися з симптомами.