Постгерпетична невралгія: симптоми ускладнення оперізуючого лишаю

Відповідно до назви постгерпетична невралгія є порушенням у вигляді ускладнення оперізуючого лишаю, що вражає нерви. Як наслідок це призводить до больових відчуттів, що виникають після загоєння висипу.
Постгерпетична невралгія виникає, коли розвиток оперізуючого лишаю спричиняє пошкодження нервів. Як наслідок уражені нервові закінчення не в змозі надсилати сигнали від шкіри до мозку, або вони стають плутаними (перебільшеними). Це призводить до тривалого (хронічного) болю, що може тривати від місяців до років.
За статистичними даними на відсоток осіб, що стикнулися з постгерпетичною невралгією після оперізувальною лишаю, найбільше припадають особи похилого віку.
Характерні ознаки
1. Сильні больові відчуття, що тривають понад 3 місяців. Біль у місці, де розвинувся оперізувальний висип. Він може бути постійним або «зникати». Деякі люди описують біль як пекучий, колючий або ниючий.
2. Відчуття печіння на шкірі навіть від найменшого натискання.
3. Підвищена чутливість до дотику або зміни температури.
4. Оніміння або свербіж.
При відсутності вчасного лікування дане захворювання може підвищити ризики появи депресії, порушення сну та постійної втоми.
Основні причини
- Віковий фактор (ризики зростають після 50 років, і з кожним роком вищі).
- Ослаблена імунна система.
- Тяжкий перебіг оперізувального лишаю та затримка у його лікуванні.
- Відсутність вакцинації проти герпесу.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбувається на основі даних анамнезу та ряду діагностичних тестів. Серед них лабораторні дослідження крові, аналіз спинномозкової рідини, МРТ.
Варто розуміти, що вчасне лікування оперізувального лишаю може запобігти постгерпетичній невралгії.
Загалом лікування постгерпетичної невралгії буде спрямоване на усунення та зменшення больового синдрому. У цьому випадку терапія включатиме місцеві та пероральні знеболювальні препарати. Лікарі також можуть призначати інші ліки для полегшення нервового болю, включаючи антидепресанти та протисудомні засоби. Загалом щоб полегшити біль, часто потрібна комбінація методів лікування.
Як зазначалося вище запобігання постгерпетичної невралгії полягає в попередженні оперізуючого герпесу. З цією метою проводиться вакцинація (дві дози). Вакцина також захищає від постгерпетичної невралгії.
Загалом захворювання піддається лікуванню та запобіганню. Больовий синдром з часом зменшується. У рідкісних випадках порушення може тривати довше року.