Основні причини появи болю в обличчі
Лицьовий біль належить до болю, який розташовується в будь-якій частині обличчя, включаючи рот та очі. У більшості випадків це може бути пов’язано з травмою або головним болем. Не варто виключати ймовірність розвитку серйозного захворювання.
Основні причини
Розрізняють досить багато причин лицевого болю. Однак до найбільш поширених станів, що можуть спровокувати больові відчуття відносять:
- Травми обличчя.
- Інфекція порожнини рота.
- Абсцес (скупчення гною під поверхневими тканинами в роті).
- Головний біль. Не варто виключати розвиток мігрені.
- Зубний біль.
- Синусит (інфекція синусів).
- Неврологічний розлад (параліч Белла).
- Оперізувальний лишай.
Характерні ознаки
Часто даний тип болю описується як колючий або ниючий, що може надходити з вуха або голови та поширюватися на інші ділянки обличчя.
Точний характер болю, буде залежати від причини. До прикладу тупий, пульсуючий біль на одній стороні обличчя або навколо рота, як правило, спричинений проблемами безпосередньо всередині ротової порожнини (зубний біль, абсцес, карієс).
При синуситі біль зазвичай є ниючим та локалізується у передній частині вилиць та під очима.
Головний біль та травма можуть відчуватися як колючі відчуття або можуть пульсувати та боліти.
Невралгія трійчастого нерва супроводжуватиметься раптовим сильний болем на одній стороні обличчя або короткими нападами болю, тривалістю від кількох секунд до кількох хвилин, онімінням та поколюванням обличчя, печінням тощо.
Негайного звернення до лікаря потребують випадки коли біль починає віддавати в груди та ліву руку. Адже це може бути ознакою серцевого нападу.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбуватиметься на основі даних анамнезу з визначенням, яка саме частина обличчя болить, тривалість болю та його характер.
Додатково лікар призначить візуалізаційні тести, типу МРТ, рентгенографії. Ці методи необхідні для діагностики порушень зі сторони кісток, м’язів та тканин. Також необхідними є лабораторні дослідження крові.
Призначення більш специфічних тестів залежатиме від локалізації больових відчуттів. Так біль в очах потребує консультації офтальмолога з наступним проведенням тонометричного обстеження.
Щодо лікування, то біль на обличчі зазвичай зникає, коли пацієнт отримує діагноз та проходить необхідну терапію. Визначення варіантів лікування болю в обличчі залежатиме від причини.
Знову ж таки розвиток синуситу потребує проходження пацієнтом антибактеріальної терапії.
Противірусні препарати будуть доцільними при оперізувальному лишаю.
Безрецептурні знеболювальні необхідні у лікуванні болю в обличчі, викликаного кластерними головними болями або мігренню.
Самостійно полегшити біль в обличчі та полегшити дискомфорт можна за допомогою прикладання льоду або холодного компресу.
Уникнення тригерів певних типів лицьового болю може запобігти появі симптомів. Так при частих мігренях варто уникати таких тригерів як яскраве світло, гучні звуки, поганий сон та стрес.
Важливо розуміти, біль в обличчі не тільки доставляє дискомфорт, але й може заважати виконувати такі повсякденні справи, як от розмова, їжа та чищення зубів. Він має довгий список можливих причин, але діагноз часто можна поставити за допомогою ретельного анамнезу та обстеження. Тому не варто займатися самолікуванням, а зверніться одразу до лікаря.