Ішіас: основні симптоми запалення сідничного нерва
Насамперед нагадаємо, що сідничний нерв є найдовшим та одним із найважливіших нервів у тілі. Це пов'язано з тим, що він безпосередньо впливає на здатність контролювати та відчувати ноги. Відповідно при впливі певних негативних чинників, нерв подразнюється викликаючи захворювання під назвою “ішіас”.
Ішіас - це порушення, що характеризується ураженням сідничного нерва та містить відчуття у вигляді сильного болю у спині, сідницях та ногах.
Біль при ішіасі викликається подразненням, запаленням, защемленням або стисненням нерва в нижній частині спини. Найпоширенішою причиною є грижа або зсув диска, що спричиняє тиск на нервовий корінець.
Основні причини
- Травма хребта.
- Новоутворення сідничного нерва.
- Грижі дисків.
- Стеноз хребта.
- Синдром грушоподібного м'яза (грушоподібний м’яз мимоволі скорочується або напружується, викликаючи ішіас).
При цьому ризики розвитку захворювання підвищуються з віком та у разі умов роботи, коли у людини створюється велике навантаження на спину.
Цукровий діабет, ожиріння та шкідливі звички також відіграють вагому роль у появі ознак ураження сідничного нерва.
Які симптоми характерні при ішіасу?
Основним проявом ураження сідничного нерва є біль, який кожен пацієнт описує по різному, від колючого та пекучого до відчуття ударів електричним струмом. Локалізація больових відчуттів переважно проходить від нижньої частини спини через сідниці та в нижні кінцівки. Відмітимо, що біль може виникнути як в одній, так і обох нижніх кінцівках, що залежатиме від того, де відбулося защемлення нерва уздовж хребта.
Додатково у хворого можуть виникати наступні скарги:
- біль, що посилюється при русі;
- оніміння, печіння або слабкість у ногах та стопах уздовж сідничного нерва;
- відчуття поколювання;
- нетримання сечі та нездатність контролювати кишківник: виниклі порушення потребують негайного надання медичної допомоги та свідчать про тяжкий перебіг захворювання. Цей стан відомий як синдром кінського хвоста. При відсутності вчасного лікування це також може спричинити оніміння або поколювання в області паху, зниження сексуального відчуття та параліч. Відмітимо, що дане ускладнення у більшості випадків розвивається повільно.
Також негайного звернення за лікарською допомогою потребують випадки, коли до патологічного процесу приєднується нестерпний біль, який поєднується з онімінням або слабкістю м’язів у кінцівці. Насамперед якщо передує виниклим симптомам травма.
Діагностика та тактика лікування
Для встановлення діагнозу лікар встановлює історію хвороби пацієнта та проводить повний фізикальний огляд (перевірка м’язової сили та рефлексів).
Нервові тести дають можливість перевірити ступінь проходження нервових імпульсів через сідничний нерв та визначити наявність будь-яких порушень.
Також допомогти визначити причину ішіасу допоможуть візуалізаційні тести, що включають МРТ та КТ, рентгенографію.
Мета лікування полягає у зменшенні болю та відновленні рухливості. Залежно від причини, багато випадків ішіасу зникають з часом за допомогою деяких простих процедур, які пацієнт може проводити самостійно. Наприклад, прикладання льоду для зменшення болю та набряку, або навпаки теплові компреси, вправи на розтяжку.
Лікарем може бути призначено ін’єкції кортикостероїда, безрецептурні знеболювальні.
Оперативне втручання показане у виключних випадках, коли стан пацієнта після інших методів лікування не покращився, а навпаки погіршується з приєднанням сильної слабкості у м’язах нижніх кінцівок або втратою контролю над сечовим міхуром чи кишківником.
Відмітимо, що хірургічне втручання зазвичай розглядають протягом року після появи симптомів. Відповідно при критичних випадках терміни операції скорочуються.
Також з лікарем можливо обговорити питання стосовно проходження фізіотерапії. Використання додаткового лікування разом із медикаментозною терапією може забезпечити подальше полегшення.
Аби зменшити ризики розвитку ішіасу необхідно приділити увагу своєму способу життя. Наприклад, доцільним буде займатися спортом для зміцнення м’язів спини, звернути увагу на свою поставу.