Основні причини появи головного болю

Головний біль – це порушення, що супроводжується болем у голові чи обличчі, який часто описують як пульсуючий, постійний, різкий або тупий тиск. Часто головні болі короткочасні та легкі, але деякі з них можуть бути виснажливими та порушувати якість життя.
Відмітимо, що даний стан може відрізнятися за типом болю, інтенсивністю, локалізацією та частотою.
Розрізняють декілька видів головного болю, головний біль напруги є найпоширенішим. Хоча більшість головних болів не є небезпечними, деякі види можуть бути ознакою серйозного основного захворювання. Так в залежності від причини виникнення виділяють первинні головні болі, які не є симптомом і не спричинені основним захворюванням. Переважно люди можуть мати гени, які роблять їх більш схильними до первинного головного болю.
До даного типу головних болей відносять головний біль напруги, мігрень, кластерні головні болі.
Розвиток основного захворювання викликає - вторинні головні болі. Відповідно вони вважаються симптомом або ознакою патологічного процесу.
Типи вторинних головних болів, які зазвичай зникають після лікування основного захворювання, включають головний біль при зневодненні, синусовий головний біль та головні болі внаслідок надмірного вживання ліків.
Які фактори впливають на розвиток головного болю?
Механізм розвитку головного болю полягає у взаємодії сигналів між мозком, кровоносними судинами та нервовими закінченнями. Так під час головного болю кілька механізмів активують ряд нервів, які впливають на м’язи та кровоносні судини. Ці нерви посилають сигнали болю до мозку, викликаючи головний біль.
До основних тригерів захворювання відносять:
- спадковий фактор;
- вживання певних продуктів (наприклад, кофеїн, алкоголь, шоколад);
- вплив алергенів;
- стрес та порушення сну;
- куріння, в тому числі й пасивне;
- вплив сильних запахів (наприклад, парфуми).
Враховуючи, що головний біль може виступати симптомом, основними причинами можуть бути інфекція, надмірне вживання ліків, високий артеріальний тиск, травма голови, інсульт та новоутворення.
Які симптоми головного болю вимагають негайної медичної допомоги?
Важливо розуміти, що тривалий головний біль потребує звернення за медичною допомогою.
Також не варто зволікати при приєднанні інших порушень, наряду з головним болем:
- інтенсивний головний біль;
- задишка;
- ригідність шиї;
- головний біль, який виникає після травми голови або нещасного випадку;
- загальна слабкість та запаморочення;
- оніміння або поколювання;
- порушення мовлення.
Діагностика та тактика лікування
Головний біль потребує правильного діагностування, для подальшого призначення лікування.
Так лікар проведе збір анамнезу, фізикальний огляд, КТ, МРТ та неврологічне обстеження. Це необхідно аби встановити симптоми хвороби чи стану, які можуть спричиняти головний біль.
Лікування ж головного болю буде залежати від його типу.
Так одним із найважливіших аспектів лікування первинних головних болів є з’ясування тригерів. Наприклад, у пацієнта може боліти голова, коли він напружений або стурбований. Консультування та методи управління стресом можуть допомогти краще впоратися з цим тригером. Випадкові головні болі напруги зазвичай добре реагують на безрецептурні знеболювальні. Але варто розуміти, що часте їх використання, навпаки може призвести до довгострокових щоденних скарг, а саме головного болю від надмірного вживання ліків.
Лікування вторинних головних болів передбачає усунення основного захворювання, яке їх спричинило.
Важливо розуміти, що коли Ви думаєте про те, як запобігти головним болям або нападам мігрені, можливо, найкраще визначити та уникнути їх тригерів.