Нейрогенний шок: основні причини та методи лікування
Шок являє собою раптове зниження кровообігу в організмі, яке супроводжується серйозними ризиками для здоров’я. Тобто органи можуть не отримувати достатньо крові, поки пацієнт перебуває в стані шоку, і це може призвести до постійного пошкодження органів. Детальніше розберемо один із видів шоку - нейрогенний, який є підвидом дистрибутивного шоку.
Нейрогенний шок - це патологічний стан, що викликається порушенням кровообігу в організмі. Як наслідок дане порушення може загрожувати життю пацієнта, оскільки це спричиняє різке та раптове падіння артеріального тиску, та призвести до незворотного пошкодження тканин організму.
Простими словами механізм розвитку шоку полягає в тому, що кровоносні судини перестають працювати належним чином і не проштовхують достатньо крові через тіло. Хворий не відчуває втрату крові, але кров не циркулює належним чином. Вона скупчується в кровоносних судинах, і артеріальний тиск падає до низьких показників.
Характерні ознаки нейрогенного шоку
При нейрогенному шоку основним проявом є низький артеріальний тиск через порушення кровообігу.
Додатково може виникати ряд інших порушень:
- запаморочення;
- нудота та блювання;
- непритомність;
- надмірне потовиділення;
- блідість шкіри.
При тяжкому перебігу до патологічного процесу приєднується утруднене дихання, біль у грудях, загальна слабкість та уповільнення серцевого ритму, ціаноз.
При відсутності вчасного лікування нейрогенний шок може призвести до незворотного пошкодження тканин та смерті. Тому поява вище зазначених симптомів повинна бути приводом для негайного звернення за медичною допомогою.
Основні причини
Основною причиною нейрогенного шоку є травма спинного мозку, внаслідок чого тіло втрачає функцію та стимуляцію симпатичної нервової системи. У тому випадку якщо симпатична нервова система не функціонує належним чином, артеріальний тиск знижується, що своєю чергою впливає на мозок та його тканини.
Окрім різного роду травм (ДТП, спортивні травми хребта, вогнепальні поранення хребта), додатковою причиною можуть бути лікарські препарати, які впливають на нервову систему, інсульт, інфекція мозку.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбувається на основі фізикального огляду та ряду тестів, які дають можливість встановити тяжкість травми, яка викликала нейрогенний шок:
- КТ;
- МРТ;
- вимірювання об’єму сечі та її лабораторне дослідження.
Враховуючи, що нейрогенний шок може спричинити незворотні пошкодження, якщо не почати негайне лікування, терапія буде направлена на стабілізацію стану та запобігання додатковим пошкодженням.
З цією метою пацієнт знерухомлюється (хребет стабілізується), проводиться інфузійна терапія для регулювання артеріального тиску.
Пам'ятайте, що нейрогенний шок може бути летальним. Тому якщо Ви нещодавно пошкодили хребет й відчуваєте нудоту, запаморочення та біль у грудях, слід негайно звернутися за лікарською допомогою.