Перевозка больных

Седанов

Карпальний синдром: які причини стиснення серединного нерва?

Карпальний синдром: які причини стиснення серединного нерва?Поява слабкості, оніміння та поколювання в руці може бути ознакою ряду порушень, серед яких й синдром зап’ястного каналу, який також називають компресією серединного нерва.

Синдром зап'ястного каналу або карпальний синдром - це стиснення серединного нерва, коли він проходить в руку. Ураження нерва може виникнути як на одній, так і на обох руках.
Механізм розвитку порушення полягає в тиску на серединний нерв, який проходить усю довжину руки, через прохід у зап’ясті, який називається зап’ястним тунелем, і закінчується у руці. Можливий набряк всередині зап'ястя викликає компресію при синдромі зап'ястного каналу. Це може призвести до оніміння, слабкості та поколювання на стороні руки біля великого пальця.

Основні симптоми 

  1. Печіння або свербіж.
  2. Оніміння пальців.
  3. Слабкість у руці та як наслідок проблеми з утриманням речей.
  4. Поколювання, яке переходить у  руку.
На початковому етапі хворий може відчути виключно оніміння вночі, на що впливає і безпосередньо положення під час сну.
 
Вранці можливо прокинутися з онімінням та поколюванням у руках, яке може доходити до плеча. Надалі упродовж дня симптоми можуть посилюватися, коли хворий тримає щось із зігнутим зап’ястям, наприклад, керує автомобілем або читаєте книгу.

У міру загострення синдрому зап’ястного каналу больові відчуття стають інтенсивнішими, а сила захоплення зменшується.

Які фактори впливають на розвиток захворювання?

Біль у зап’ястному каналі виникає через надмірний тиск на зап’ястя та серединний нерв. Розвиток запального процесу своєю чергою може викликати набряк. Найпоширенішою причиною цього запалення є основне захворювання, яке викликає набряк зап’ястя, а іноді й утруднення кровотоку.
До ймовірних причин розвитку синдрому відносять:
  1. Повторювані рухи, як-от набір тексту, або будь-які рухи зап’ястя, які виконуються знову і знову. 
  2. Наявність в анамнезі захворювань типу гіпотиреозу, ожиріння, цукрового діабету.
  3. Вагітність.
Відмітимо, що підвищені ризики розвитку карпального синдрому мають жінки, що пов'язано як правило з меншими зап’ястними каналами; споживання великої кількості солі; наявність перелому або вивиху зап'ястка; працівники, які виконують одноманітні рухи рукою та ін.

Діагностика та тактика лікування

Встановлення діагнозу відбувається на основі проведення фізикального огляду (постукування та згинання зап'ястя), тестів зображення (УЗД, МРТ, рентгенографія), електроміографії (вимірювання електричної активності м'язів) та дослідження нервової провідності. 

Тактика лікування залежатиме від виниклих симптомів та ступеня прогресування захворювання.
Так насамперед лікарями рекомендується внести корективи у спосіб життя, а саме зменшення рухової діяльності, яка завдає біль. Вправи на розтяжку або зміцнення можуть покращити самопочуття. Аби зменшити тиск на нерви можливе проведення іммобілізації кінцівки. За необхідності придбати медичні фіксатори Ви можете в медичному маркеті ITMED, за доступною ціною!

Медикаментозна терапія полягає в призначенні протизапальних препаратів або ін'єкцій стероїдів у зону зап’ястного каналу для зменшення запалення.

Оперативне втручання буде доцільним при відсутності результату від раніше проведеної терапії. Воно полягатиме у збільшенні тунелю та зменшенню тиску на нерви.
Важливо розуміти, що при відсутності вчасного лікування симптоми синдрому будуть тільки погіршуватися. Тому звернення до спеціаліста на ранній стадії дасть можливість уникнути остаточного пошкодження м’язів.

Не існує перевірених стратегій запобігання синдрому зап’ястного каналу, але Ви можете мінімізувати навантаження на руки та зап’ястки, змінити спосіб життя для зменшення факторів ризику його розвитку.
Також увагу слід приділяти й контролю основних захворювань, типу ЦД, артриту, артеріальної гіпертензії.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED


Алкофарм