Синдром неспокійних ніг: основні причини та методи лікування
Синдром неспокійних ніг - це порушення неврологічного характеру, що супроводжується неприємними відчуттями в ногах та сильними бажаннями ними рухати. Відмічається, що для більшості виниклий дискомфорт набирає інтенсивних обертів у моменти розслаблення або спробах заснути.
За статистичними даними більшість випадків синдрому припадає на жінок, середнього віку. Хоча не є виключенням розвиток захворювання й в осіб інших вікових категоріях.
Проблема синдрому неспокійних ніг полягає в тому, що порушення впливає на якість сну та як наслідок викликає сонливість вдень та втому. Це надалі небезпечно появою інших проблем зі здоров’ям, включаючи депресію.
Прості кроки по догляду за собою та зміни способу життя можуть допомогти полегшити симптоми. Ліки також допомагають багатьом людям із СНН.
Характерні ознаки синдрому неспокійних ніг
Основним проявом захворювання є непереборне бажання рухати ногами, особливо при знаходженні в нерухомому положенні. Додатково у пацієнта виникають скарги у вигляді поколювання, “повзання мурашок” або тягнучі відчуття в ногах. Виниклі відчуття може полегшити рух.
Посилення дискомфорту припадає на нічний час. Як наслідок виникають проблеми із засипанням або збереженням сну. Сонливість удень, втома та недосипання можуть завдати шкоди фізичному та психічному здоров’ю.
Також відмітимо, що порушення може не виникати кожний вечір, переважно це пов'язано з розвитком симптомів на фоні нервозності або стресу.
При більш тяжкому перебігу симптоми виникають навіть при простих заняттях. Так відчуття зазвичай починаються після того, як людина лежала або сиділа протягом тривалого часу, наприклад, у машині, літаку чи кінотеатрі.
Локалізація патологічного процесу припадає на обидві сторони тіла, рідше порушення має односторонній характер.
Основні причини
Достеменно причини синдрому неспокійних ніг невідомі. Спеціалісти пов'язують виникле порушення зі спадковим фактором та впливом зовнішніх чинників (наприклад, низький рівень заліза в мозку, хвороба Паркінсона).
Не виключається вплив певних речовин у вигляді кофеїну або алкоголю на посилення та провокування ознак.
Також СНН може бути відгалуженням іншої проблеми зі здоров’ям, наприклад нейропатії, цукрового діабету або ниркової недостатності.
Вагітність або гормональні зміни можуть тимчасово погіршити ознаки та симптоми захворювання. У деяких жінок синдром вперше виникає під час вагітності, особливо в останньому триместрі. Однак симптоми зазвичай зникають після пологів.
Хоча захворювання не призводить до інших серйозних станів, симптоми можуть варіюватися від ледь набридливих до непрацездатних. Багатьом людям як наслідок заснути.
Важкий перебіг СНН може спричинити помітне погіршення якості життя та призвести до депресії.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбувається переважно на основі опису виниклих симптомів. Додатково лікарем призначається проведення лабораторних досліджень крові, неврологічного огляду.
Важливо розуміти, що самостійно навряд можливо усунути симптоми синдрому, однак можливо зменшити їх інтенсивність. Наприклад, зменшити або виключити вживання алкоголю, тютюну та кофеїну, налагодити режим сну, займатися спортом.
Щодо лікування синдрому неспокійних ніг, то специфічної терапії не існує. Однак допомогти впоратися з симптомами можливо за допомогою препаратів, що підвищують дофамін, засобів для сну та м’язових релаксантів, протисудомних. Іноді лікування основного захворювання, наприклад дефіциту заліза, значно полегшує симптоми.
Також немає жодних спеціальних дієтичних рекомендацій для людей із СНН. Але варто переглянути раціон, щоб переконатися, що організм отримує достатню кількість необхідних вітамінів і поживних речовин.
При розвитку вищезазначених симптомів варто не зволікати та звернутися за консультацією до лікаря невролога. Скористатися послугами спеціаліста можливо за допомогою Всеукраїнського каталогу клінік ITMED.