Перевозка больных

Седанов

Нейропатичний біль: причини та методи лікування

Нейропатичний біль: причини та методи лікуванняНейропатичний біль може виникнути, якщо нервова система уражена та не працює належним чином. При цьому пацієнт може відчувати біль на будь-якому з рівнів нервової системи. Також не завжди легко визначити джерело проблеми, адже існують сотні захворювань, які пов’язані з таким болем.

Нейропатичний біль - це патологічний стан хронічного характеру. Причиною даного типу болю у більшості випадків є прогресуюче захворювання нервів, а також інфекційний процес чи травма.
Особи з цим больовим станом можуть відчувати стріляючий, пекучий біль. При цьому больові відчуття можуть бути як постійними, так і можуть виникати періодично. Відчуття оніміння або втрата чутливості також є поширеним явищем.
Відмітимо, що нейропатичний біль має тенденцію посилюватися з часом.

Основні причини

Як зазначалося вище найпоширенішими причинами нейропатичного болю є присутня патологія, травма, інфекція та втрата кінцівки. Саме в залежності від провокуючого фактору і класифікують даний тип болю.
 
Захворювання та поява нейропатичного болю як ускладнення: причина болю може критися у розвитку розсіяного склерозу, множинної мієломи, цукрового діабету, що супроводжується втратою чутливості та оніміння.
Також причиною може бути невралгія трійчастого нерва, для якого є характерним сильний нейропатичний біль однієї сторони обличчя. 

Травми тканин, м’язів або суглобів є незвичайною причиною невропатичного болю. 

Інфекція: оперізувальний лишай, постгерпетична невралгія. При цьому дані види порушення досить рідко супроводжуються постійним нейропатичним болем.

Втрата кінцівок: для даного випадку характерна поява так званого синдрому фантомної кінцівки. Так попри втрату цієї кінцівки, мозок все ще думає, що отримує сигнали болю від видаленої частини тіла. Однак насправді відбувається те, що нерви поблизу ампутації спрацьовують і надсилають неправильні сигнали  мозку.

До інших причин невропатичного болю включають:
  • дефіцит вітаміну В;
  • запалення спинномозкового нерва;
  • травма або хірургічне втручання, що призвело до пошкодження нерва;
  • здавлення або інфільтрація нерва пухлинами;
  • алкоголізм;
  • комплексний регіональний больовий синдром;
  • порушення зі сторони щитоподібної залози;
  • артрит.

Основні симптоми

Насамперед відмітимо, що у кожної людини характер нейропатичного болю може відрізнятися. При цьому всі виниклі симптоми є загальними:
  • стріляючий, пекучий або колючий біль;
  • поколювання та оніміння, або відчуття уколів “голкою”;
  • спонтанний біль або біль, що виникає без причини;
  • біль, що спричинений подіями, які зазвичай не є болючими, наприклад, тертя, перебуванням у низьких температурах або розчісуванням волосся;
  • хронічне відчуття дискомфорту;
  • порушення сну.

Діагностика та тактика лікування

Тактика лікування буде направлена на усунення основної причини, що викликає больові відчуття.
 
Також терапія включатиме полегшення симптомів, насамперед болю, з метою покращення якості життя пацієнта та підтримання функціональності.
Найпоширеніші методи лікування нейропатичного болю включають призначення знеболювальних (загальні та місцеві у  вигляді кремів та мазей), нестероїдних протизапальних препаратів, антидепресантів, протисудомних та ін.

Тимчасовий ефект має введення місцевих анестетиків, стероїдів та інших знеболювальних безпосередньо в нерви, що відповідають за сигнали болю. 
Додатково вагому роль відіграє і фізична терапія (масаж), що допомагає розслабити м’язи.

Відмічається, що при визначенні основної причини невропатичного болю, лікування може зменшити або навіть усунути біль.
Наприклад, діабет є поширеною причиною нейропатичного болю. Відповідно належне лікування ЦД, що включає здорове харчування та регулярні фізичні вправи, може усунути або зменшити нейропатичний біль. Це ж і стосується контроль рівня цукру в крові.
Нейропатичний біль, який не піддається вищезазначеній терапії, можливо лікувати стимуляцією спинного мозку, периферичних нервів та головного мозку.

Враховуючи вище зазначені методи лікування нейропатичного болю саме багатосторонній підхід може бути ефективним способом лікування стану (мультимодальна терапія: ліки, фізіотерапія, психологічне консультування та іноді хірургічне втручання).
 
Пам'ятайте, що нейропатичний біль може негативно вплинути на ваше життя, якщо ви не вживатимете заходів для його лікування та запобігання погіршенню симптомів. Тому не варто займатися самолікуванням, а одразу зверніться до відповідного спеціаліста.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED


Алкофарм