Перевозка больных
Сервіс запису паціентів

Основні причини розвитку хронічного тазового болю

Основні причини розвитку хронічного тазового болюХронічний тазовий біль є актуальною проблемою, та змушує звернутися до лікаря, як жінок, так і чоловіків, які за статистикою рідше звертаються за медичною допомогою. При цьому дуже часто встановити причину тазового болю не є можливим, а симптоматичне лікування не приносить результату. Тому розберемо детальніше механізм розвитку синдрому хронічного тазового болю, та хто може стикнутися з даним порушенням.

Синдром хронічного тазового болю - це стан, що супроводжується наявністю на постійній або періодичній основі болю в ділянці таза. Додатково приєднується прояви порушення функціонування сечостатевої системи та розлад зі сторони ШКТ. При цьому може бути відсутнім підтвердження наявності інфекційного захворювання або іншої ймовірної патології.

З чим може бути пов'язаний розвиток хронічного тазового болю?

Спеціалісти стверджують, що причин розвитку ХТБ можливо порівняти з причинами головного болю. Тобто їх є безліч. До найпоширеніших факторів, можливо віднести:
 • проведення операційних втручань на органах малого таза та наслідки цього (наприклад, формування спайок);
 • неврологічне пошкодження (невралгія статевого нерва, психогенні болі);
 • міофасціальний синдром;
 • гінекологічні захворювання у жінок (наприклад, новоутворення, запальні процеси);
 • хронічний простатит у чоловіків.
І хоча достеменні причини ХТБ залишаються невідомими, спеціалісти дотримуються думки щодо розвитку симптомів внаслідок поєднання ряду факторів, від психологічного стану до порушення зі сторони імунної, неврологічної систем.

Основні характеристики порушення

Для розвитку ХТБ характерна його локалізація нижче пупка, нижній частині спини (крижово-куприкова ділянка), промежини або прямої кишки, зовнішніх статевих органів з можливою іррадіацією у внутрішню поверхню стегон. При цьому хворий не може точно встановити джерело болю, а жодне об'єктивне пояснення симптомів буде відсутнім. А сам характер болю може варіюватися від різкого та гострого до відчуття тиску.
 
Виниклий стан має суттєвий вплив на якість життя пацієнта, з високими ризиками розвитку депресії, статевої дисфункції, панічного страху розвитку онкології.

Діагностика та тактика лікування

Проблема у вигляді ХТБ є комплексною та потребує обстеження ряду спеціалістів: проктолога, гінеколога, невролога, уролога та навіть психіатра. Відповідно лікарем проводиться детальний збір анамнезу, з наступним проведенням лабораторних й інструментальних методів дослідження:
 • лабораторне дослідження крові (насамперед з метою виключення розвитку ІПСШ) та сечі;
 • УЗД;
 • КТ та МРТ;
 • рентгенографія;
 • денситометрія (виключення остеопорозу);
 • ендоскопічне дослідження(ректороманоскопія, колоно­скопія, цистоскопія);
 • лапароскопія.
Спеціалісти діагностують хронічний тазовий біль у разі розвитку рецидивуючого або постійного больового синдрому, який турбує пацієнта понад пів року.
Застосування конкретного виду терапії залежатиме від причини, що спричиняє хронічні больові відчуття.
 
Так у випадку розвитку порушення на тлі ендометріозу у жінок досліджується ефективність ботулотоксину. Це пов'язується з тим, що хронічний тазовий біль має зв'язок зі спазмом м'язів тазового дна. Відповідно лікувати цей синдром та безпосередньо спазм буде доцільним  ботулотоксином.
 
Якщо проблема криється в неврологічному генезі порушення, а саме невралгії статевого нерва усувається його компресія з відновленням іннервації.
В загальному враховуючи багатофакторну природу розвитку, тактика лікування синдрому хронічного тазового болю включатиме:
 • боротьбу з хронічними больовим відчуттями з призначенням антидепресантів, антиконвульсантів;
 • роботу з психотерапевтом;
 • лікування невропатії, міофасціального синдрому малого таза з призначенням вітамінів групи B, міорелаксантів;
 • фізіотерапію (наприклад, масаж, ЛФК).
Попри те, що діагностика та лікування хронічного тазового болю все ще залишається утрудненою не варто справлятися з проблемою самотужки. Враховуючи, що за виниклим порушенням можуть критися небезпечні для життя стани. Тому в першу чергу при появі симптомів зверніться до лікаря!

Хотите получать новые статьи на почту?

Поиск клиники